106 YILLIK KARTAL İSTİMBOTU'NDA RESTORASYON BAŞLADI

Atatürk'ün, güvertesinde 'Geldikleri gibi giderler' dediği 106 yıllık tarihi Kartal istimbotunun restorasyonu için start verildi

11 Aralık 2017 Pazartesi 10:01 < GEMİ İNŞA / YAN SANAYİ
 Önlerinde bekleyen işgal gemilerini gören  Atatürk'ün, güvertesinde 'Geldikleri gibi giderler' dediği 106 yıllık tarihi  Kartal istimbotunun restorasyonu için start verildi. Tarihi gemi yaklaşık 8 ay sürmesi planlanan restorasyonun yapılacağı  Tuzla'da bir tersanedeki yerine vinçlerle havaya kaldırılarak taşındı. Restorasyonun yaklaşık 1 milyon liraya mal olması planlanıyor.Tarihe geçen istimbotun müze gemi olması için maddi yardımın yanısıra kurt ağzı, manika, çekme kancası, direk, istimli düdük, dümen, pervane gibi pek çok malzeme de gerekiyor.

O SÖZLER BU GEMİDE SÖYLENMİŞTİ

Birinci Dünya Savaşını kaybederek orduları dağıtılan  Osmanlı İmparatorluğu'nun emri ile  Adana'dan 10 Kasım 1918 tarihinde yola çıkarak  İstanbul'a trenle gelen  Mustafa Kemal Atatürk 13 Kasım 1918 günü  Haydarpaşa Garı'na vardığında, kendisini bekleyen bir istimbot ile denize açılmıştı. 55 parçalık İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunan gemilerinden oluşan işkal donmasının Boğaza girişi nedeniyle 2 saatlik bir bekleyişin ardından hareket eden istimbotta,  Atatürk, gemilerini görerek ağlayan yağveri Cevat Abbas'a dönerek "Ağlama Çocuk, geldikleri gibi giderler" sözünü söylemişti.

HURDA HALİNDE BULUNDU

İşte o tarihi sözün söylendiği gemi, yıllarca özel sektöre hizmet ettikten sonra hurdaya ayrılmış ve  Pendik'te yarı batık bir halde bulunmuştu. Geminin bulunmasından sonra kurulan Başkanlığını Emekli Amiral  Cem Gürdeniz'in yaptığı bilim ve iş insanları akademisyenlerin içinde bulunduğu " Kartal İsmibotunu kurtarma ve yaşatma platformu" içindeki 30 ton suyu boşaltarak gemiyi  Tuzla'da bulunan bir tersaneye getirmişti.

RESTORASYON BAŞLADI

Yaklaşık 100 ton ağırlığındaki gemi, dev vinçlerle kaldırılarak tersanade restorasyonun yapılacağı yere alındı. 24 saat süren operasyon geminin zarar görmemesi için çok yavaş ve titizlikle yapıldı. Yaklaşık 1 milyon liraya mal olacak restorasyon sırasında gemi önce paslardan temizlenecek, ardından makineleri ve donanımları yenilecek. Tarihe geçen istimbotun müze gemi olması için maddi yardımın yanısıra kurt ağzı, manika, çekme kancası, direk, istimli düdük, dümen, pervane gibi pek çok teknik malzemenin de aslına uygun bir şekilde temin edilmesi gerekiyor.

"DAHA ÖNCEKİLERİ KURTARAMADIK BUNU KURTARALIM"

Restorasyonun başlaması sırasında konuşan " Kartal istimbotu Kurtarma ve yaşatma platformu" üyesi İşadamı Levent Akson, Cumhuriyet tarihimizde yer alan  Çanakkale savaşını destanlaştıran Nusret mayın gemisi, Atamızımı  Samsun'a götüren  Bandırma gemisi, kurtuluş savaşında Anadolu'ya silah taşıyan Alemdar gemilerinin orjinallerinin yol olduğunu belirterek "Atatürk'ün kısa bir yolculuk yapmasına rağmen tarihe geçen sözleri söylediği istimbot ile gelecek kuşaklara ulusal kurtuluş savaşımızın nasıl kazanıldığı hatırlatmalı.  Kartal istimbotu Türk tarihindeki yerini almak için 106 yıldır direniyor. Bu gemiyi  Atatürk'ün 13 Kasım 1918 tarihinde bindiği haldeki haline geri döndürmeye çalışacağız. Gemiyi gerekli finansmanın sağlanması halinde Haziran ayı sonunda hazır hale getirmek istiyoruz. Daha sonra sergileneceği yere karar verilecek. Bu gemi Türk milletinin malı" dedi.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 222,831