2018 TROYA YILINA ÖZEL SU ALTI ARAŞTIRMASI

Çanakkale'de, '2018 Troya Yılı' etkinlikleri kapsamında, Piri Reis Araştırma Gemisi'yle su altındaki kültürel miras araştırılıyor. Çalışmalar kapsamında Çanakkale Savaşlarına ait 15 gemi ile 18 tane de batık gemi tespit edildi.

03 Mayıs 2018 Perşembe 11:20 < KÜLTÜR / TARİH / BELGESEL
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığının katkıları ve Çanakkale Valiliği tarafından düzenlenen "Sualtı Kültür Mirası Turizm Yönetimi ve Alternatif Önerileri Çalıştayı" kapsamında, Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü tarafından gelişmiş sonar ve sismik cihazlarına sahip Koca Piri Reis Araştırma gemisiyle Çanakkale Deniz Savaşları ile antik döneme ait batık gemilerin tespiti yapılıyor. Çalışmalar Tarihi Gelibolu Yarımadası ve Ayvacık ilçesi sahili ile Gökçeada ve Bozcaada kıyılarında sürdürülüyor.

Çanakkale Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, Dokuz Eylül Üniversitesi, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü, Sualtı Arkeolojisi Programı Ege Bölgesi Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBAMER) Müdürü Doktor Öğretim Üyesi Harun Özdaş ve ekibi tarafından Bozcaada açıklarında devam eden çalışmaları inceledi.

Çanakkale Vali Yardımcısı Turan Yılmaz Kültür Turizm Bakanlığınca ilan edilen 2018 Troya Yılı çalışmaları kapsamında Çanakkale'nin kültürel mirasının ortaya çıkarılması ve tüm dünyaya tanıtılması için  çok ciddi çalışmalar yapıldığını belirterek şunları ifade etti: "Tabi bu bir süreç. Bu süreç sonucunda ülkemizin en önemli bölgelerinden Çanakkale bölgesinin su altı kültürel mirasının, batıklarının, envanterinin çıkartılması neticesinde zaman içerisinde koruma, kullanma dengesini de gözeterek, dalış turizmine de ciddi bir katkı oluşacağını düşünüyoruz"
 
Çanakkale Savaşları'ndan kalma 30 batık gemi olduğu, bu gemilerden şu ana kadar 15'inin bulunup kayıtlara geçirildiği,  Osmanlı dönemine ait 5, antik döneme ait ise 13 gemi olmak üzere 18 batık geminin tespit edilerek kayda alındığı belirtildi. Tespiti devam eden batık gemilerin dalış turizmine katkı sunması hedefleniyor.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3990     EURO 6.1015     IMKB 93243     ALTIN 210,861