2018'DE TÜRK DENİZ KUVVETLERİ İÇİN HAZIR

2018'de Türk Deniz Kuvvetleri için hazır.

10 Mart 2017 Cuma 12:14 < GEMİ İNŞA / YAN SANAYİ
Savunma Sanayiinin önce projeleri arasında yer alan MİLGEM Projesi kapsamında çalışmaları süren üçüncü gemi Burgazada, 18 Haziran 2016 tarihinde denize indirildi. Geminin 2018 yılında Türk Deniz Kuvvetleri için hazır olması planlanıyor. 

Denizlerin ekonomik, siyasi ve askeri alandaki önemi her geçen gün artıyor. Bundan yola çıkarak hükümetin büyük önem verdiği deniz kuvvetleri için yapılan yerli savunma projeleri hız kesmeden devam ediyor. Başarısıyla uluslararası alanda model olmayı başaran Milli Gemi Projesi (MİLGEM), Türk deniz kuvvetleri personeliyle, Türk mühendis ve işçisinin örnek bir eseri olarak dikkat çekiyor. Savunma sanayinin öncü projeleri arasında yer alan çalışma, ülkemizin gemi inşa projelerini milli dizayn ve azami yerli katkı oranıyla gerçekleştirebilecek seviyeye ulaştığını gösteriyor.

Milli Savunma Bakanlığı, Twitter'dan “İlk 2 gemisi görevde olan Milli gururumuz MİLGEM ada sınıfı korvetlerimizin 3.sü 2018, 4.gemisiyse 2020 yılında ordumuzun hizmetinde olacak" müjdesini verdi.

Amaç yerli savaş gemisi üretmek
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en önemli projelerinden biri olan Denizaltı Savunma Harbi ve Keşif Karakol Gemisi (MİLGEM) Projesini ele aldığımızda. Yerli savaş gemisi üretmek amacıyla başlatılan MİLGEM Projesi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en önemli projelerinden biri olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın liderliğinde yürütülüyor.

Türkiye'nin milli imkanlarının azami oranda kullanıldığı MİLGEM Projesi kapsamında, Türkiye'de ilk defa günümüz teknolojisine uygun, yüksek standartlara sahip, komplike bir su üstü harp gemisinin dizayn ve entegrasyonu yerli sanayinin desteği ile milli imkanlar kullanılarak gerçekleştirildi.

Heybeliada ve Büyükada hizmette
ADA sınıfı gemilerden ilki olan TCG Heybeliada (F-511) 27 Eylül 2011, ikinci gemi TCG Büyükada (F-512) 27 Eylül 2013 tarihinde hizmete alındı.

İnşasına İstanbul Tersanesi Komutanlığında devam edilen 3'üncü gemi Burgazada 18 Haziran 2016 tarihinde denize indirildi. Geminin 2018 yılında Türk Deniz Kuvvetlerinde hizmete alınması planlanıyor.

4. gemi olan Kınalıada korvetinin “İlk Kaynak Töreni" 18 Haziran 2016 tarihinde İstanbul Tersanesi Komutanlığında icra edildi. Kınalıada'nın Aralık 2017'de denize indirilmesi, 2020 yılında Türk Deniz Kuvvetlerinde hizmete alınması planlanıyor.

Türk Deniz Kuvvetlerince milli gemi inşa projeleri ile dağınık halde bulunan yerli/milli bilgi ve tecrübe birikiminin bir araya getirilmesi, çok sayıda yerli sanayi kuruluşları, üniversiteler ve bilimsel kurumlarının da yönlendirilerek Türkiye'de yerli harp gemisi tasarım ve inşa kabiliyetinin yerleştirilmesi ve geliştirilmesi hedefleniyor.

YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 4.7275     EURO 5.4833     IMKB 95057     ALTIN 192,737