26 KOYUN, 10 KEÇİ VE GEMİ KAPTANI

Çin'de bir okulda öğrencilere sorulan matematik sorusu ülkede tartışmalara neden oldu. Okul yönetimi soruyu savunarak, öğrencilerin eleştirel düşünebilme kabiliyetini test ettiğini söyledi.

30 Ocak 2018 Salı 10:40 < EKONOMİ / FİNANS

"Bir gemide 26 koyun ve 10 keçi varsa geminin kaptanı kaç yaşındadır?"

Çin'in güneybatısındaki Siçuan bölgesinde bir okulda sorulan bu soru Çin medyasının ilgisini çekti.

Eldeki bilgiler doğrultusunda bu soruya net bir yanıt vermek imkansız olsa da öğrenciler bu çözümsüz soru üzerine kafa yormaya başladı. Gemideki hayvanların sayısını toplayıp kaptanın yaşını '36' bulan da var, soruya biraz daha mantıklı yaklaşıp "kaptan olmak için en az 18 yaşında olması gerekir" diyen de...

Okul yönetimi ise gelen eleştiriler karşısında ilginç matematik bilmecesini savundu. Bu sorunun bir doğru ya da yanlış cevabı olmadığını belirten okul yetkilileri, öğrencilerin eleştirel düşünebilme kabiliyetini test ettiğini söyledi.

Okuldan yapılan açıklamada, "eğitimin amacının standart bireyler yetiştirmek olmadığı, her cevabın farklı bir kişilik özelliğini ortaya çıkardığı ve birden fazla farklı cevabı olan soruların güzel sorular olduğu" vurgulandı.

Sosyal medyada da tepkiye neden olan soru karşısında bazı kullanıcılar "bu bilmecenin matematikle ilgisi olmadığı sadece öğrencilerin matematiği anlama kabiliyetini ölçtüğü" yorumunda bulundu. 

YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 222,831