ABD, LNG İHRACATINI ARTTIRIYOR

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkenin sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatının geçen sene, bir önceki seneye kıyasla 4 katına çıktığını duyurdu.

28 Mart 2018 Çarşamba 12:22 < EKONOMİ / FİNANS
EIA'dan yapılan açıklamaya göre, 2016'da günlük ortalama 14,2 milyon metreküp LNG ihraç eden ABD'nin 2017'deki ihracatının günlük ortalama 54,9 milyon metreküpe yükseldiği belirtildi.

ABD'nin geçen seneki LNG ihracatının hepsinin Cheniere Energy firmasının Louisiana eyaletinde bulunan Sabine Pass adlı terminalden gerçekleştiği kaydedilirken, buradan yapılan LNG ihracatının 25 farklı ülkeye ulaştığı bilgisine yer verildi.

Geçen sene yapılan toplam LNG ihracatının yüzde 53'ünün 3 ülkeye gittiğinin bildirildiği açıklamada, bu ülkelerin Meksika, Güney Kore ve Çin olduğu bildirildi.

ABD, Asya’ya olan LNG ihracatını arttırdı

Yapılan açıklamaya göre ABD'nin geçen seneki toplam LNG ihracatının yüzde 20'sinin Meksika'ya, yüzde 18'inin Güney Kore'ye, yüzde 15'inin ise Çin'e ulaştığı aktarıldı.

Meksika'nın geçen sene gaz talebinin arttığına, ancak ülkenin doğalgaz boru hatları yapımında görülen gecikmeler nedeniyle Meksika'nın ABD'den ithal ettiği LNG'ye daha fazla ihtiyaç duyduğu belirtildi.

Açıklamada, Asya'da petrol fiyatlarına endeksli gaz fiyatlarının arttığı belirtilirken, diğer yandan ABD'de doğalgaz fiyatlarının düşük olduğu ve bunun ABD'nin Asya'ya olan LNG ihracatını arttırdığı kaydedildi.

2020’de ABD dünyanın 3. büyük LNG ihracatçısı olacak

ABD'de faaliyette olan Sabine Pass terminali dışında Maryland eyaletinde Cove Point adlı terminalin de yapımının tamamlandığı bilgisine yer verilen açıklamada, bu yıl ve gelecek sene LNG ihracatı için ABD'de 4 terminalin daha bitmesinin beklendiği iletildi. Bu terminallerin Louisiana eyaletindeki Cameron, Georgia eyaletindeki Elba Island ve Teksas eyaletindeki Freeport ve Corpus Christi tesisleri olduğu bildirildi.

Tesislerin tamamlanmasından sonra ABD'nin LNG ihracat kapasitesinin 2019'da günlük ortalama 271,9 milyon metreküpe çıkmasının tahmin edildiği ve 2020 yılı itibariyle Katar ve Avustralya'nın ardından, ABD'nin dünyanın en büyük üçüncü LNG ihracatçısı olmasının öngörüldüğü vurgulandı.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 222,800