ADADAN DÜNYAYA İHRACAT

Adadan dünyaya ihracat.

29 Mart 2017 Çarşamba 09:38 < EKONOMİ / FİNANS
Türkiye mermer rezervinin yüzde 15'inin bulunduğu Marmara Adası'ndan geçen 42 bin metreküp blok, 360 bin ton kırılmış mermer ihracatı yapıldı. MARMİAD Başkanı Hasan Dinçer, "Geçen yıl limana yanaşan 90 gemi, Marmara Adası'ndan dünyaya mermer taşıdı." dedi.

Balıkesir'in Marmara İlçesi'nden (Ada) geçen yıl 42 bin metreküp blok, 360 bin ton kırılmış mermer ihracatı yapıldı. Marmara Adalar Belediyesi Başkanı Süleyman Aksoy yaptığı açıklamada, ilçede halen 25 büyük mermer ocağının taşındığını, zengin mermer yataklarına sahip bölgede yüzyıllardır mermer çıkarıldığını söyledi.

Türkiye mermer rezervinin yaklaşık yüzde 15'inin Ada'da bulunduğunu dile getiren Aksoy, Saraylar Mahallesi'nin Türkiye'de ve yurt dışında mermeriyle tanındığını ifade etti.Buna karşılık, özellikle Ortadoğu'daki gelişmeler nedeniyle, mermer ihracatında 2010'dan bu yana düşüş yaşandığını belirten Aksoy, şöyle devam etti;

"Marmara Adası'nda 1 milyar metreküpün üzerindeki bir rezervin az bir kısmı işletilebiliyor. Ada'da mermer üretimi yıllık yaklaşık 250 bin metreküp. Fakat kapasitesinin bir kısmı ihraç ediliyor, bir kısmı iç pazarda tüketiliyor. İhracattaki düşüşün en büyük sebebi, Suriye'de çıkan iç savaş. Mermer ihracatının tekrar artması için yeni pazarların bulunması gerekiyor. Türkiye'den en kaliteli mermeri Çin alıyor."

Marmara Mermerciler Madenciler ve İş Adamları Derneği (MARMİAD) Başkanı Hasan Dinçer de mermer ihracatının yeniden yükselmesi için yeni pazarların bulunması gerektiğini vurguladı.

Dinçer, "2016'da ihraç edilen 42 bin metreküp blok mermerin önemli bölümü Ürdün'e, geri kalanı Suriye, Mısır, Tunus, Çin, Endonezya, Yunanistan gibi ülkelere verildi. Yaklaşık 360 bin tonluk kırılmış mermer iseAvrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Avrupa'da mermer işleme tesisleri var ve kırılmış mermeri alıp işledikten sonra satıyorlar. En fazla Belçika, İsveç ve Almanya kırılmış mermer alıyor bizden. Geçen yıl limana yanaşan 90 gemi, Marmara Adası'ndan dünyaya mermer taşıdı."

Hasan Dinçer, yurt içinde ise kırık mermeri genellikle İstanbul ve Trakya bölgesine, blok mermeri de Trabzon ve Ordu tarafına gönderdiklerini kaydetti.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 4.7275     EURO 5.4833     IMKB 95057     ALTIN 192,737