AKVARYUMDAKİ VATOZ SOKTU, HAYATI KARARDI

Su Ürünleri Fakültesi mezunu Şener Avşar İstanbul’da bir alışveriş merkezinde akvarist olarak çalışırken geçirdiği bir iş kazası hayatını kararttı. Akvaryumunda temizlik yapan Avşar’ın bacağını bir vatoz balığı soktu

10 Ağustos 2017 Perşembe 16:04 < SU ALTI /YÜZME/ DALIŞ

İstanbul’da alışveriş merkezlerinde bulunan dev balık akvaryumlarında akvarist olarak çalışarak geçimini sağlayan 30 yaşındaki Şener Avşar Ocak ayında yeni açılan bir AVM’nin havuz bölümünde işe başladı. Her sabah AVM açılmadan önce temizlik için akvaryuma dalış yapan Avşar, 4 Haziran’da akvaryumda temizlik yaparken Vatoz balığı tarafından sağ bacağından sokuldu. Olay sonrasında Avşar zehrin vücuda yayılmaması için Vatoz balığının soktuğu bölgeye sıcak su döktükten sonra hastaneye gitti. Hastanede antibiyotik tedavisi alan Avşar’ın sol bacağında uyuşukluk olması nedeniyle Vatoz balığının soktuğu bölgede bulunan doku ameliyatla alındı. Ancak balığın soktuğu bölgede oluşan yara bir türlü iyileşmedi.

 

Bir ay sonra işten çıkarıldı

Olay sonrasında Avşar’ın bacağında sık sık uyuşma olduğu için Avşar yaklaşık 25 gün sonra işe başladı. Ancak AVM yönetimi Avşar’ın sözleşmesini 8 Haziran’da fesh edilince evli ve bir çocuk babası Avşar işsiz kaldı. Kazadan sonra birçok doktorda muayene olduğunu, ancak doktorların net bir teşhis koyamadığını söyleyen Avşar, “Daha önce 5 yıl boyunca akvaryumda çalıştım. Ancak en son çalıştığım akvaryumda iş güvenliği yoktu. Normal şartlarda biz dalış yaptığımızda bir gözlemcinin olması lazım. Ama bu çalıştığım yerde gözlemci yoktu. Olay günü sabah 7’de akvaryuma dalıp Vatoz balığını diğer balıklardan ayırmaya başladım. Tankta 4-5 Vatoz vardı. İş bitimine yakın arkamda bulunan bir Vatoz balığı sağ bacağımı soktu. Normal şartlarda bulunduğum tankta Vatozların iğnesinin kesilmiş olması lazımdı. Ancak beni sokan Vatoz’un iğnesi vardı. Olaydan sonra 25 gün işe gidemedim. İşe başladıktan 10 gün sonra işten çıkarıldım. O zamandan beri iş bulamıyorum. Yaram tam anlamıyla iyileşmediği için dalış yapamıyorum. Vatoz sokması Türkiye’de nadir görüldüğü için doktorlar teşhis koyamıyorlar. İyileşip iyileşmeyeceğimi bile bilmiyorum. Göz kafesimden sokulsaydım ölebilirdim” dedi.

YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.3067     EURO 7.3715     IMKB 94562     ALTIN 244,144