ALMAN FİRMALARA "YATIRIMLARA DEVAM EDİN" TAVSİYESİ

Alman firmalara "yatırımlara devam edin" tavsiyesi.

14 Nisan 2017 Cuma 14:02 < EKONOMİ / FİNANS
Alman Sanayi ve Ticaret Odası (DIHK), Türkiye'de iş yapan Alman firmalarına belirsizlik ve risklere rağmen Türkiye'deki yatırımlarına devam etmeleri tavsiyesinde bulundu.

Alman Sanayi ve Ticaret Odası (DIHK) internet sitesinde Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik ilişkilere yönelik bir bilgilendirme notu yayınladı. Metinde, Türkiye'deki gelişmeler nedeniyle özellikle küçük ve orta ölçekli firmaların yatırımlar konusundaki kuşkularının anlaşılabilir olduğu ifade edilerek, buna rağmen Alman firmalarının Türkiye'yi ekonomik bir ortak olarak görmeye devam etmesi gerektiği belirtildi.

Türkiye'deki iç tüketim, demografik gelişim ve çok sayıdaki büyük çaplı alt yapı projelerinin Alman firmalarına "gelecekte cazip işler" oluşturabileceğine dikkat çekilen metinde, bu alt yapı projeleri arasında İstanbul'a inşa edilmesi öngörülen üçüncü havalimanı, Çanakkale Boğazı'na planlanan köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu gösterildi.

Alman Sanayi ve Ticaret Odası verilerine göre Türkiye'de 6 bin 800'den fazla Alman firması faaliyet gösteriyor. Bu firmaların Türkiye'deki toplam sermaye yatırımı 10 milyar Euro'yu aşıyor.

Alman Firmaları Referandumun Sonucunu Bekliyor
Alman Sanayi ve Tticaret Odası tarafından yayınlanan bilgilendirme notunda, Türkiye'deki siyasi gelişmelerin Alman firma sahipleri arasında oluşturduğu kaygıya da yer verildi. Metinde, Alman firmalarının Türkiye'de 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği referandumunu "ilgi ve kaygı" izlediği belirtilerek, Türkiye'de iş yapan Alman firmalarının referandumun sonucunu beklediği ve bunun faaliyetleri üzerindeki olası etkilerini gözden geçirdiği kaydedildi.

Ekonomik ilişkilere etkisi
Alman Sanayi ve Ticaret Odası'na göre, 15 Temmuz'daki darbe girişimi ve sonrasında Türk hükümetinin izlediği tutum, özelliklede çok sayıda kişinin işten çıkartılması, Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik ilişkileri de etkiledi.2016 yılının başında yapılan tahminlere göre, Almanya'nın Türkiye'ye yaptığı ihracatta beklenen yüzde 5'lik büyüme gerçekleşmedi. İhracatta yüzde 2 gerileme kaydedildi. Metinde buna neden olarak, "siyasi huzursuzluklar sonucunda Türk Lirası'nın büyük ölçüde değer kaybetmesi" gösterildi.

Alman Sanayi ve Ticaret Odası, Almanya'dan Türkiye'ye yapılan ihracatta 2017 yılında da yüzde 5 oranında azalma olacağını tahmin ediyor. Türkiye'de ekonomi için yapılan tahminlerin de ümit verici olmadığına dikkat çekiliyor
.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 4.8088     EURO 5.5992     IMKB 91703     ALTIN 189,301