B. Hulusi GÜRBÜZ

11 Kasım 2017 Cumartesi 09:16 DİĞER KÖŞE YAZILARI

CHP'Lİ İST. KADIKÖY BELEDİYESİ'NİN PARKLARI EV KÖPEKLERİNİN HELASI


CHP’Lİ İST. KADIKÖY BELEDİYESİ’NİN PARKLARI EV KÖPEKLERİNİN HELASI
 
          Kadıköy, İstanbul’un denize kıyısı  olan ilçelerinden biri. Geçmişte birkaç tane şehir hatları gemisine de ‘’Kadıköy’’ ismi verildi. Geçenlerde berberde sıramı beklerken sehpadaki dergilere hızlandırılmış bir şekilde baktım. Sosyete dergilerinin birinde evde köpek beslemek medeniyet ölçüsüymüş ve İstanbul’da evde köpek beslenen ilçelerin başında Kadıköy ilçesi olduğu yazılmış, diğerleri sırasıyla Şişli, Beşiktaş, Sarıyer, Bakırköy ilçeleriymiş. Bu belediyeler de CHP yönetiminde.
          Kadıköy ilçesini incelediğim vakit parklar tertemiz gözüküyor fakat değil. Evlerinde köpek besleyenler sabah bir parti gezdiriyorlar, akşam 18.00’den itibaren saat 20.00’ye kadar tekrar gezdiriyorlar. O esnada köpekleri, parkın en güzel yerine bazende çocukların oyun alanına sıçıyorlar. Sahiplerini gören yoksa köpeklerinin bokunu olduğu gibi bırakıp gidiyorlar. Etrafta eğer başkaları varsa bazıları çıplak elle bazıları da poşetle köpeklerinin bokunu topluyor, alıp götürüyorlar. Niçin evlerinde kedi besleyenler gibi köpeklerini evlerinde sıçırtmıyorlar? Pazardan al bir tane büyük plastik leğen, doldur içine kumu, alıştır köpeğini veyahut al köpeğini götür sokağa sıçırt. Parka sıçırtma. Parkta çimenler arasında kayboluyor, sokaktaki gözükür temizlik görevlisi de süpürür. O bölgeyi temizler.
          Parkların temiz göründüğüne kanmayın. Hele ki çocukların oyun alanlarına hiç güvenmeyin. Çünkü köpeklerin sıçması ve işemesinden dolayı PARKLARDA C.DIFF İSİMLİ BAKTERİYE BÜYÜK ORANDA RASTLANIYOR VE BU BAKTERİNİN ÇOK GÜÇLENDİĞİNİ ANTİBİYOTİKLERLE DİRENÇLİ HALE GELDİĞİ, BAĞIRSAKLARA GİREBİLDİĞİ, İSHAL VE ŞİDDETLİ KARIN AĞRISI İLE ORTAYA ÇIKTIĞI İLGİLİ KURUM TARAFINDAN İFADE EDİLMİŞTİR.
          İşin ilginç yanı evlerinde köpek besleyenler, her ne kadar hayvansever gözükseler bile sokakta yaşayan diğer köpeklere karşı yanlarında taşıdıkları sopayla son derece acımasız davrandıklarını gördüm.
          Türkiye Cumhuriyeti’nin çoğunluğu islam dinine mensuptur. Din görevlilerinin ifadesi: İslam dinine göre evin içinde köpek beslenmez. Beslenen evde de namaz kılınmazmış. Bu da işin başka bir yanı. Toplumumuzu özellikle belediyeleri ilgilendirmesi gereken yanı ise C. DIFFisimli bakteri. Bu memleketin çocukları, bu memleketin geleceğidir. Geleceğimiz olan çocukların da  sağlıklı büyümesi gerekir. Dolayısıyla ÇEVRENİN TEMİZ OLMASI GEREKİYOR.
          Evlerinde köpek besleyenler en çok CHP’li belediyelerin bulundukları yerlerde olduğuna göre bu belediyelerin parkların temizliği konusunda daha duyarlı olmaları gerekir. Bu konuda SAĞLIK BAKANLIĞI’NI ev köpeklerinin parklara sokulmaması için göreve davet ediyorum. Sokak köpeği zaten kalmadı, büyük çoğunluğu barınaklarda veyahut bir şekilde katledildiler.
          Şahit olduğum başka bir olay, Kalamış marinadaki teknesine köpeğiyle gelen yelkenci köpeğini marinanın alanındaki çimenliğe götürdü ve köpeğini sıçırttı. Güvenlik görevlisi orayı temizleyin diye ikaz edince UKALA HERİF:
ULAN MARİNAYA ÇUVALLA PARA ÖDÜYORUZ. ONU DA SEN TEMİZLE.
diyerek cevap verdi.
Hani yelkencilere ELİT derler ya. Al sana ELİT YELKENCİ…
 
PARKIN GÖREVLİSİ KÖPEK BOKLARINI BASKETBOL SAHASINDAN TEMİZLİYOR

Fotoğraflar : B. Hulusi Gürbüz
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • selin manavcı - 14 Kasım 2017 Salı 12:25
    kozyatagı mahallesinde Ahmet Taner Kışlalı parkınada Sn.Kışlalının büstünün kaidesine köpeğini işetenini gördüm engel olmaya çalıştım adam birde utanmadan burası kozyy sosyetik semt diyor .tartışmaya katılanlar polanyalıymış boğaziçi üniversitesinde hoca dediler.
DÖVİZ KURLARI
USD 6.0715     EURO 6.8825     IMKB 92333     ALTIN 232,174