B. Hulusi GÜRBÜZ

19 Kasım 2017 Pazar 18:49 DİĞER KÖŞE YAZILARI

MUSTAFA ERTUĞRUL'UN ANILARI İÇİN BU BİLGİLER GENELKURMAY BAŞKANLIĞI'NDA BİLE YOK DEMİŞLERDİ


MUSTAFA ERTUĞRUL’UN ANILARI İÇİN BU BİLGİLER GENELKURMAY BAŞKANLIĞI’NDA BİLE YOK DEMİŞLERDİ / VİRGÜLÜNE DOKUNMADAN
        
            Mustafa ERTUĞRUL’un öyküsünü ben burada yeniden kaleme alacak değilim. Bir çoğunuz adaşı ve 2 arkadaşı tarafından hazırlanan kitabı biliyorsunuz. Adaşı Mustafa AYDEMİR birçok televizyon kanalında beyanatta bulunurken BU BİLGİLER GENEL KURMAYDA BİLE YOK. Hiç kimsede yok biz araştırarak ortaya çıkarttık, çünkü Mustafa ERTUĞRUL kendini bizlerden bugüne kadar sakladı dedi.
            Ve Mustafa AYDEMİR’in kendi ifadesiyle ONUN İNANILMAZ ANILARINI FRANSIZ- İNGİLİZ ARŞİVLERİNDEN TEK TEK DOĞRULADIK demesi.
            Bir defa kahraman Türk subayının yazdıkları ve T.C GENELKURMAY BAŞKANLIĞI’nın kayıtları esas alınmayıp Fransız ve İngiliz arşivlerinden tek tek doğruladık demek kendisine ve Genelkurmay Başkanlığı’na yapılmış en büyük saygısızlıktır.
            Sizlere 1936 yılında basılan ( cilt 48 sayı 342 ) 3 ay da bir yayınlanan DENİZ MECMUASININ iç sayfasında yazıldığı gibi ‘’ Yazı işleri Genelkurmay IX. Deniz şubesince yapılır. İdare işleri İstanbul Deniz Matbaasınca görülür.’’ Daha ilginci Deniz Mecmuası’nı hazırlayanlar sayfaların sol üst köşesine ‘’Askeri mecmuadan alınmıştır’’ ibaresini yazmışlar. Muhtemelen Kara Kuvvetleri’nin o yıllardaki yayın organından aldılar. Mustafa ERTUĞRUL’un 13 Aralık 1917’ de Fransız Paris II. Savaş Gemisi'ni , 8 Şubat 1918’de de Fransız Aleksandra Savaş Gemisi’ni ve Meis Adası limanında İngiliz ve Fransız Donanması’na ait savaş gemilerini nasıl batırdığını VİRGÜLÜNE DOKUNMADAN SUNUYORUM.

 
            En tuhafı da bu bilgiler Genelkurmay’da bile yok derlerken Genelkurmay’dan bir kişide çıkıp ‘’Siz ne demek istiyorsunuz? BU BİLGİLER VE DAHA FAZLASI GENEL KURMAY ARŞİVLERİNDE MEVCUT.’’ Demedi.
       
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • K.Yekta Tahmas - 20 Kasım 2017 Pazartesi 20:28
    Mustafa Ertuğrul'un anılarını ilk kez ATLAS Dergisinde okumuş, dehasına hayran kalmıştım. Bu önemli şahsiyeti ,tekrar hatırlatmış olmanızdan dolayı size ve ekibinize sonsuz saygılarımı sunarım. Kaleminize sağlık...
  • ESAT ARIÇ - 20 Kasım 2017 Pazartesi 11:17
    Hulusi Bey,kaleminize sağlık belgelerle ne guzel de cevap vermişsiniz.
DÖVİZ KURLARI
USD 6.2648     EURO 7.3190     IMKB 96604     ALTIN 242,604