B. Hulusi GÜRBÜZ

01 Mart 2018 Perşembe 10:36 DİĞER KÖŞE YAZILARI

OSMAN BAHADIR'A GENELKURMAY BAŞKANLIĞI VEYA DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞININ CEVAP VERMESİ GEREKİYOR


OSMAN BAHADIR’A GENELKURMAY BAŞKANLIĞI VEYA DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI'NIN CEVAP VERMESİ GEREKİYOR
 
            Neta Ajans tarafından çıkartılan Deniz Endüstri Denizcilik Dergisi’nin ocak - şubat 2017 ayını kapsayan sayısında 55. sayfada Osman Bahadır tarafından kaleme alınan ‘’ ÇANAKKALE SAVAŞI’NDA DENİZ ÜSTÜNDE NELER OLDU? ’’ başlıklı yazıda Nusrat Mayın Gemisi’nin komutanının ‘’ Alman Yarbay Geehl olduğunu yazmış.’’ Bize bu güne kadar  öğretilen ve öğrendiğimiz Nusrat Mayın Gemisi’nin komutanının Tophaneli Yüzbaşı Hakkı Bey mayın subayının da Binbaşı Nazmi Bey olduğunu biliyoruz.
            BÜYÜK ÖNDER GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK tarihi yazacak olanların ‘’doğruları yazması gerekir’’ demiştir.
            Osman BAHADIR’ ın bu yazısı üzerine Deniz Endüstri Denizcilik Dergisi’nin imtiyaz sahibi arkadaşımız Ferit DURUDENİZ ile de bu konuyu telefonla konuştuğum vakit hatta aramızda bir tartışmada geçti. Sonra ikimizde birbirimizi anladık. Okuyucularımızın bir kısmı bu konuyu Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünde kaleme aldım diye bana tepki de gösterebilirler. Bu nedenle yazar Osman BAHADIR’a Genelkurmay Başkanlığı veya Deniz Kuvvetleri Komutanlığının cevap vermesi gerekiyor.  Deniz Endüstri Denizcilik Dergisi’nin 54-55. Sayfaları tetkik etmeniz için yazı altında ektedir. Ekli yazıdaki tarih hatalarını Deniz Endüstri Dergisi daha sonraki sayılarında düzelttiklerini ifade ettiler. Fakat bugüne kadar bir düzeltmeye rastlamadım.
            Çanakkale Savaşı’nın 103. yıldönümü münasebeti ile cephede hayatını kaybeden VATAN EVLATLARINI SAYGI VE RAHMET İLE ANARKEN AZİZ HATIRALARI ÖNÜNDE SAYGI İLE EĞİLİRİM. 
YORUM EKLE
  YORUMLAR
 • Doğan Gürbüz - 11 Mart 2018 Pazar 14:07
  En doğru bilginin Genel Kurmay Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığının arşivinde olacağını sanıyorum.
  Ben de gemi komutanının Alman olduğunu hiç duymadım. Hulusi beyin yazısında belirttiği gibi Genel Kurmay Başkanlığı veya Deniz Kuvvetleri Komutanlığından bir bilgi gelmesi en doğrusudur.
  Bu arada Osman Bahadır beyin bu konuda bilgi vermesi veya kanıt göstermesinde yarar vardır.
  Şehit ve Kahramanlarımızın hiç bir şekilde hakkı yenmemelidir.
  Allah hepsine rahmetler eylesin. Mekanları Cennet olsun.
 • Hidayet Saraç - 09 Mart 2018 Cuma 08:02
  Beni burada şaşırtan nokta yazarın ( Osman Bahadır) kimliği. Her ne kadar ODTÜ jeoloji mezunu olsa da Fransa'da tarih konusunda doktora yapmış bir araştırmacı. Ve birçok nitelikli kitabın da yazarı. Mutlaka bir araştırmaya dayanıyordur diye düşünüyorum. Belki de en kestirmesi Sn. Bahadır'ın bu konuya kendisinin açıklık getirmesi için temasa geçilmesi olacaktır.
 • Ergun Mengi - 06 Mart 2018 Salı 07:47
  mayın hatlarının nasıl döşeneceğini, nereye döşeneceğini İngiliz Fransız gemilerinin yaptıkları tatbikatları karadan izleyen Alman subayın belirlediği bilgisi vardı. Ama gemide bir Alman subay üstelik Komutan makamında hiç duymadım.
 • Mesut Günsev - 02 Mart 2018 Cuma 23:44
  ben alman komutanı ilk duyuyorum...-gözlemci olmasın -rahmetli gazeteci yazar deniz harpten ayrılma arslan mengüç ün dedesi beşiktaşlı pehlivan enverin nusrat ta mayın görevlisi olduğunu kendisinden dinlediğini anlatmıştı..hatta verilen alman devlet nışanı da ailede idi... ama hiç alman komutandan bahsedilmemişti...bildiğim kadarı ile bahriye subayı doç .dr yazar erol mütercimlerin araştırmalarında da okumadım ...
DÖVİZ KURLARI
USD 6.2610     EURO 7.3524     IMKB 97988     ALTIN 242,791