BLUE PLANET II BAŞLIYOR

Planet Earth II'nin yayınlanmasından bir yıl sonra, Sir David Attenborough 2004'teki Blue Planet'in devamıyla karşımızda.

02 Kasım 2017 Perşembe 14:43 < KÜLTÜR / TARİH / BELGESEL

Prodüksiyon menajeri Katie Hall'un verdiği bilgiye göre Blue Planet II'nin çekimleri su altında 6 bin saat sürdü. 125 farklı çekim yapıldı.

Çekimlerin dışında prodüksiyon ekibinin üyeleri hayatlarına elbette devam ettiler: "Üç düğün yaptık. 4 ev satın alındı. 5 bebek dünyaya geldi. 2 bebek ise yolda. Çekimler 4 yıl sürünce işte bunlar oluyor."

Açılış sahnesinde Attenborough "Dünya'nın yüzde 70'inin okyanuslar kaplıyor ancak hala en az keşfedilen yerler" diyor. "Dalgaların arkasında hayal gücümüzü aşan yaratıklar var" diye devam ediyor.

Blue Planet II toplam 7 bölümden oluşuyor.

Ve bu bölümler, farklı yaşam alanlarına ayrılmış durumda: Okyanusun derinlikleri, mercan kayalıkları ve sahiller.

Yeni serinin fragmanı sosyal medyada 43 milyon kez izlendi.

BBC'nin Doğa Tarihi bölümünde Tom McDonald, "Geçen yıl birbiriyle yarışan iki yapımdan Planet Earth II'yi izleyenlerin sayısı X Factor'ü solladı. Doğa tarihine gençlerin ilgisi büyük. Bu yüzden biz de dijital stratejimizi belirlerken buna odaklandık" bilgisini verdi.

Bu seriyi çekmek için yeni teknoloji geliştirildi.

James Honeyborne: "Megadome adını verdiğimiz bir kabin geliştirdik. Denizi ikiye bölüyor ve böylece hem aşağıyı hem de yukarıyı görebiliyorsunuz. Ayrıca yunus gibi çok hızlı giden balıkları takip edebilmemiz için botun arkasına takılabilen bir kamera geliştirdik."

Çevre kirliliği de belgeselde işleniyor.

Gözlerinin önünde gerçekleşen büyük sorunları görmezden gelemeyeceklerini söyleyen Honeybourne, "Okyanusun kalbine gidiyorsunuz ve farklı kıtaların buluştuğu yerde plastik çöpler buluyorsunuz. Bunun yaban hayatınıa etkisi çok yıkıcı olabilir" diyor.

Planet Earth II , Blue Planet II.... Peki bundan sonra?

Tom McDonald'ın açıklamasına göre seneye Blue Planet II'den çok farklı bir seri geliyor.

Adı da 'Dynasty' olacak...

YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.0715     EURO 6.8825     IMKB 92333     ALTIN 232,174