BONUSLU HALKA ARZLA ‘GÜVENLİ LİMAN’ OLACAK

325 milyon TL değere sahip Trabzon Limanı’nın yüzde 30’u halka arz ediliyor. Şirket yönetimi döviz bazlı gelir yapısı, istikrarlı büyüme ve kârıyla limana beklentinin 2 kat üstünde talep gelmesini öngörüyor.

17 Ocak 2018 Çarşamba 10:30 < LİMANLAR

Uzakdoğu ile Avrupa’yı birbirine bağlayan İpek Yolu’nun çıkış kapısı konumunda bulunan Trabzon Limanı, 2018 yılının talep toplama yöntemiyle gerçekleştirilecek ilk halka arzını 18-19 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Albayrak Grubu’nun TÜMOSAN’dan sonra halka açılan ikinci şirketi olacak Trabzon Liman İşletmeciliği AŞ, döviz bazlı gelir yapısı, istikrarlı büyüme ve yüksek kârlılık oranlarıyla yatırımcılara ulaşmayı planlıyor. 

50 ADET ALANA BONUS

Toplam şirket değeri 325.5 milyon TL olan Trabzon Liman İşletmeleri’nin yüzde 30’una tekabül eden 97.7 milyon TL’lik kısmı halka arz edilecek. Deniz Yatırım liderliğinde borsaya açılacak olan Trabzon Limanı’nın halka arz fiyatı 15.50 TL olarak belirlendi.  Deniz Yatırım, küçük tasarrufları ödüllendirmek amacıyla halka arza 50 adet ve üzerinde başvuran her bir yatırımcıya 1 adet bedelsiz pay hediye edecek. Trabzon Limanı için 10 gün boyunca günlük alım emri uygulanacak ve halka arza katılanlara yüzde 2 bonus pay verilecek.

% 50 KÂR MARJI

Halka arz öncesinde AKŞAM’a konuşan Trabzon Liman İşletmeciliği A.Ş. Genel Müdürü Muzaffer Ermiş şunları söyledi: “Trabzon Limanı, özelleştirme sonrası 14 yılda yapılan 45 milyon dolar tutarında yatırımla 10 milyon ton elleçleme kapasitesi ve 5 milyon ton depolama kapasitesine ulaştı. Özelleştirmeden bu yana Liman’da elleçlenen yük hacmi yıllık 1 milyon tondan 3 milyon tona çıktı. Liman gelirleri dolar giderleri ise TL ile olduğu için borsada kar marjı en yüksek şirket olacağız belki de. Şu an yüzde 50 kâr marjıyla çalışıyoruz.”

DEMİRYOLUNA DA BAĞLANACAK

Trabzon’dan 112 ülkeye ihracat yapıldığını ve bu ihracatın yapılmasında Trabzon Limanı’nın önemli rol oynadığını ifade eden Ermiş, “Trabzon Limanı üzerinden yıllık elleçlenen yük miktarının ticari hacmi 1.6 milyar dolarları buluyor. İran’la ticaretin tekrar Trabzon’dan yapılması için de görüşmeler yapıyoruz. 2023’de demiryolu bağlantısı da olacak programda. Bu da limanın önemini katlayacak” diye konuştu.

Pegasus uçağına acil eylem planı

Trabzon’da pistten çıkarak toprak zemine çakılan Pegasus uçağının sızıntı yapmaması için Trabzon Limanı işletmecisi olarak bir acil kurtarma ve eylem planı hazırladıklarını anlatan Ermiş, “Uçak taşınırken yakıtı çevreye saçılıp doğayı ve denizi kirletmesin diye bir bariyer kurduk. Özel petler koyduk” dedi.

TURİZME DE KATKISI BÜYÜK

Yıllar önce sadece 1-2 cruise gemisinin yanaştığı Trabzon Limanı’nı Miami dahil dünyanın en büyük turizm fuarlarına katılıp tanıttıklarını anlatan Muzaffer Ermiş sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm bu çalışmalarla 40’a yakın cruise gemisi Trabzon Limanı’na yanaştı. 16 bin zengin turist getirdik buraya. Galataport Projesi tamamladığında cruise turlarında ciddi artış olacak. Çünkü Avrupa ve Amerika’dan uçakla İstanbul’a gelen turistler İstanbul kalkışlı gemilerle buraya gelip Sinop ve Soçi’ye geçiyor.”

YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.7559     EURO 6.6657     IMKB 98470     ALTIN 227,817