Bora ERDEN

bora.erden@kechisailing.com 01 Temmuz 2018 Pazar 17:22 DİĞER KÖŞE YAZILARI

SCHARNHORST - 3.BÖLÜM


HMS DUKE OF YORK
 
17.27’den itibaren geçen bir saat İngiliz birliklerinin takibi, zaman zaman 2 no’lu Kuvvet’in savaş gemisinin özellikle hızını düşürmek amaçlı yaptıkları top angajmanları ve SCHARNHORST’un kendini savunma atışları ile geçti. DUKE OF YORK’un mermilerinden 3’ü daha isabet sağlamış ve ilki B taretini gayri faal kılarken diğeri sancak 5.9” lik toplarından birini parçalamıştı; üçüncü mermi 18.20’de gemiler arası mesafe 20.000 yd. iken 1 no’lu kazana hasar vermiş ve kısa süre de olsa geminin süratini 10 kts.’ye düşürmeye başarmıştı; ancak son merminin verdiği yara kısa sürede telafi edilip SCHARNHORST’un süratini 22 kts.’ye çıkarmak mümkün olmuştu. Ama İngilizlerce kazanılan bu zaman bile muharip unsurları birbirine yakın düşürmeyi başarmıştı. Artık sürat üstünlüğünü kaybeden SCHARNHORST’un çembere alınması sadece an meselesi idi. Bu durumun Almanlar tarafından kabul edilir bir hal aldığı, Alman Filo Komutanı Amiral Bey’in 18.24’te Adolf Hitler’e gönderdiği mesajdan da anlaşılabilir : “Son mermimize kadar savaşacağız ! “…


18.24’TEKİ TAKTİK DURUM
 
            18.27’de SCHARNHORST’un batısında bulunan SAVAGE ve SAUMAREZ, gemiye torpido hücumu yapmak için mevki aldılar. Her iki destroyer saldırıya hazırlanırken, gemiyi güneyden yakalamış olan SCORPION ve STORD ise yine aynı amaçla genel güneye dönüş yaparak yarma harekatında bulunmak isteyen SCHARNHORST’la karşı karşı gelmek üzere hazırlık yapıyordu. Batıdan yaklaşan SAVAGE ve SAUMAREZ destroyerlerini fark eden SCHARNHORST, 18.40’ta tüm ikincil ve yardımcı topları ile atışa başladı. Ancak bu atışlar sıklıkla değiştirilen hedef angajman emirleri nedeniyle istenilen sonuca ulaşamadı. Bu arada zaten iki ana taretini kaybetmiş olan SCHARNHORST destroyerlerin de top atışları sonucu birçok irili ufaklı yara ile uğraşır hale gelmişti. Güneyden ilerlemekte olan SCORPION ve STORD destroyerleri de boş durmamış ve yaklaşarak 8 torpido hücumu gerçekleştirmişlerdi. Bu hücumların ardındansa, 18.51’de SAVAGE ve SAUMAREZ destroyerlerine de torpido hücumu gerçekleştirmeleri emri verildi. SCHARNHORST hem batısındaki hem de güneyindeki 4 destroyere cevap vermeye çalışıyor ancak geminin kaybettiği vuruş ve duruş gücü nedeniyle başarılı sonuçlar alamıyordu. Mesafelerini 2000 yd.’lara kadar düşürmeyi başaran SAVAGE ve SAUMAREZ ise 18.56’da tüm torpidolarını ateşlemişlerdi. Bu gemilere ateş açan Alman gemisinin ise en iyi isabeti sadece SAUMAREZ’e olmuş ve gemi, iskele makinasından aldığı yara nedeniyle hızını 10 kts.’a düşürmek zorunda kalmıştı. Bu destroyer muharebesinden sonra SAUMAREZ aldığı yara, SAVAGE ise tüm torpidolarını bitirmiş olması nedeniyle muharebe sahasından geri çekildiler. Torpido hücumları iskele ve sancaktan o kadar seri ve çoktu ki gemiyi bunlardan korumak çok zordu ve ne yazık ki SCHARNHORST’un müstakbel kaderini belirleyenler de bunlar oldu. SCORPION’un bir torpidosu gemiyi su hattından, mevki olarak ise köprüüstünün hemen önünden, SAVAGE ve SAUMAREZ’in attıklarından ise 3’ü gemiyi sancak bordasından vurmuştu. Birçok bölmede yaraya neden olan bu 4 torpidonun en önemli başarısı, SCHARNHORST’un bir kazanına ve şaftına zarar vermiş olmasıydı. Bu sayede gemi artık 22 mil sürate bile çıkamayacaktı. SAVAGE ve SAUMAREZ’in arkasından SCORPION ve STORD da muharebe alanının dışına hareket etmeye başladı.

            SCHARNHORST, destroyerlerin bitmek bilmeyen torpido hücumuna karşılık vermeye ve sakınmaya çalışırken 2 no’lu Kuvvet de SCHARNHORST’a yaklaşıyordu. Böylece 19.01’de DUKE OF YORK ve JAMAICA, radarda gördükleri düşman temasına yaklaşık 10.400 yd. mesafeden ateş açmaya başladılar. İlk atışlar bile sürati düşen ve artık canını kurtaramayacağını anlayan SCHARNHORST’ta isabet kaydetmeyi başarmıştı. 19.11’de hızı 10 kts.’a kadar düşen SCHARNHORST sancağa yatmış bir şekilde yol almaya çalışır hale gelmişti. Buarada Alman Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Karl Döntiz, Amiral Bey’e çevredeki destroyer ve U-botların bölgeye maksimum süratle intikal etmeleri için gönderildiğini belirten bir mesaj çekse de ne destroyerler ne de Amiral Dönitz’in çok güvendiği U-botları SCHARNHORST’u kurtaramayacaktı.

Gemi her yerinden yara almış, sürati düşmüş, topları gayri faal hale gelmiş ve üstüne üstlük meyillenerek sancağa yatmıştı. Tüm bu olanlar şanslı SCHARNHORST’un talihli günlerinin sona erdiğini söylüyordu. 19.20’de Amiral Fraser, Koramiral Brunett’e gemileri ile Alman gemisine yaklaşarak torpido hücumu yapmasını emretti. Bu emir üzerine BELFAST, 25 knot süratle SCHARNHORST’a yaklaştı ve neredeyse durur gözüken hedefine 3 torpido hücumu gerçekleştirdi. Bir yandan JAMAICA kruvazörü de yaklaşmış ve o da torpidoları ile hücum etmişti.    
                                  
SCHARNHORST, JAMAICA ve BELFAST’e elindeki tüm topları ile hırçınca atışlarına devam etse de bu atışlar geminin birçok yönden menfi etkilenmiş olması nedeniyle isabetsiz kalıyordu. Saat 19.30’dan itibaren SCHARNHORST, İngiliz destroyer ve savaş gemilerine sadece hedef atış gemisi görevi görür mahiyette duruyordu. SCHARNHORST’un Komutanı Albay Hintze, 19.30’da “Gemiyi Terk” emri vermek zorunda kaldı. Artık yaşam şansı kalmayan SCHARNHORST’ta personelin bir an önce gemiden ayrılma mücadelesi başlamıştı. Hücum için yaklaşan MUSKETEER, MATCHLESS, OPPORTUNE ve VIRAGO destroyerleri 19.30 – 19.45 arası toplam 19 torpido hücumu gerçekleştirdiler. Saat 19.45’te SCHARNHORST, cephaneliğinin patlaması sonucu büyük bir güçle sarsıldı ve gemi parça parça North Cape açıklarında sulara gömüldü. SCHARNHORST’ta bulunan toplam 1839 kişiden ancak 36’sı sağ olarak bulunabildi.    


SCHARNHORST’UN BATIŞI
 
SCHARNHORST’un destroyerlerinden ayrı düşmesi, hava şartları nedeniyle keşif yapılarak 2 no’lu Kuvvet’in Almanlar tarafından öğrenilememesi ve Alman istihbaratının sahada iki kuvvet olduğundan bilgisi olmaması; 1939 yılının Ocak ayında göreve başlayan ve 1943 Aralık’ına kadar Almanya’ya savaşta hep destek vermiş ve her daim zor şartlardan sıyrılmayı başarmış bu “Şanslı” geminin sonunu getirmiştir. 3 Ekim 2000’de uzun süredir yapılan çalışmalar neticesini vermiş ve SCHARNHORST’un parçalanmış bedeni; North Cape’in 66 mil kuzey doğusunda, 200 metre derinlikte, baş aşağı vaziyette bulunmuştur.

Bu muharebe, North Cape’in açıklarında cereyan ettiği için deniz harp tarihindeki adı da  “North Cape Muharebesi” olarak geçmektedir.
 
 
 
 
Kaynaklar :
1.         The Russian Convoys, B.B.Schofield, Pan Boks, 1971
2.         Death of SCHARNHORST, John Winton, Cassell, 2000
3.         Loss of SCHARNHORST, A.J.WATTS, Ian Allan Ltd, 1973
4.         The Drama of The SCHARNHORST, Fritz-Otto Busch, Wordsworth Editions Ltd., 2001
5.         SCHARNHORST and GNEISENAU Elusive Sisters, Richard Garrett, David & Charles Hippocrene Books

                                  
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3990     EURO 6.1015     IMKB 93243     ALTIN 210,861