BU GEMİLERE BÜTÜN LİMANLAR YASAK

Birleşmiş Milletler (BM), Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları ihlal eden dört gemiye tüm limanlara giriş yasağı getirdi.

10 Ekim 2017 Salı 13:57 < DÜNYA
Birleşmiş Milletler (BM), Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları ihlal eden 4 gemiye tüm limanlara giriş yasağı getirdi.
Kuzey Kore'ye yönelik BM yaptırımlarının uygulanmasını araştıran uzmanlar heyetinin başkanı Hugh Griffiths,  yasaklı mal taşıdıkları gerekçesiyle Petrel 8, Hao Fan 6, Tong San 2 ve Jie Shun yük gemilerine tüm limanlara giriş yasağı getirildiğini açıkladı.

Kuzey Kore'nin BM yaptırımlarını ihlal ederek kömür ihraç etme girişimlerini sürdürdüğüne dair iddiaları araştırdıklarını kaydeden Griffiths, söz konusu 4 geminin "yasaklı mal taşıdığının" tespit edildiğini söyledi.
Gemilere 120 gün boyunca limanlara giriş yasağı getirildiğini belirten Griffiths,’’ bu tür bir yasak kararının BM tarihinde ilk kez alındı’’ dedi.

Gemilerin hareketini izleyen MarineTraffic veritabanına göre, Petrel 8 Komor Adaları, Hao Fan 6 Saint Kitts ve Nevis Federasyonu, Tong San 2 ise Kuzey Kore'ye kayıtlı.. Jie Shun'un kayıtlı olduğu ülke listede yer almıyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), nükleer faaliyetleri nedeniyle Kuzey Kore'ye 2006'dan bu yana yaptırım uyguluyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın göreve gelmesinin ardından ABD, Kuzey Kore'ye yönelik baskıyı artırmış durumda. BMGK da ABD'nin girişimiyle hazırlanan ve Kuzey Kore'nin ihracat gelirlerini üçte bir azaltmayı öngören kararı 5 Ağustos'ta kabul etmişti.
EtiketlerBM Kuzey Kore Gemi Liman Yasak
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.3067     EURO 7.3715     IMKB 94562     ALTIN 244,144