ÇED SÜRECİ BAŞLAYAN ''GALATAPORT PROJESİ'' HIZLA İLERLİYOR

ÇED süreci başlayan, Doğuş Grubu ile Bilgili Holding ortaklığındaki Galataport projesinde şimdi de denizde dip taraması yapılacak. Projenin maliyeti 9 milyon 700 bin TL olacak.

10 Mart 2018 Cumartesi 21:05 < GÜNDEM
        Proje kapsamında denizden 500 bin metreküp malzeme çıkarılarak Marmara Denizi açıklarında uygun bir boşaltım alanına dökülecek. Karaköy ve Tophane’yi birbirine bağlayan bölgede planlanan tartışmalı Galataport Projesi kapsamında Karaköy Sahili’nin 1200 metrelik şeridinde restoran, otel, cafe ve mağazalar yapılacak. İlk başta limanın Karaköy bölgesinde bulunan tek ve iki katlı yolcu kabul ve pasaport işlemlerinin yapıldığı eski binalar ve antrepoların yıkım işi tamamlanmıştı. Daha sonra yenileme ve güçlendirme yapılması planlanan tarihi Karaköy Ana Yolcu Salonu da yıkıldı. Ardından, yolcu salonunun komşuluğunda bulunan 1. derece tarihi bina olan Paket Postanesi aynı proje kapsamında yıkılmıştı. Yıkımlar kamuoyunda tepkiye neden olmuştu.
        Şirket şimdi de “Salıpazarı Kruvaziyer Limanı 500 Bin Metreküp Denizel Kökenli Malzemenin Dip Taraması” proje tanıtım dosyasını hazırlayarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuru yaptı. Dosyada “Yenileme çalışmaları kapsamında deniz üzerinde yer alan bu binaların yıkım işlemleri yapılmakta ve karayolu ile taşınmaktadır. Ancak bu binaların altında kalan doğal zemin ve zemin altı alanlar denizel kökenli ve halen deniz ile irtibatlı durumdadır. Bu nedenle bu bölgede yer alan 500 bin metreküp denizel kökenli malzeme, taranacak olup Marmara Denizi açıklıklarında bulunan uygun bir döküm alanına taşınarak, dökülecektir” denildi.
        Dosyaya göre proje alanı içerisindeki platformların altında kalan 500 bin metreküp denizel kökenli malzemenin dip taranması yapılacak ve Marmara Denizi açıklıklarında bulunan bir döküm alanına taşınacak. Bu uygulamanın maliyeti ise 9 milyon 700 bin TL.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.2610     EURO 7.3524     IMKB 97988     ALTIN 242,791