Celal Toprak

08 Ocak 2016 Cuma 11:13 DİĞER KÖŞE YAZILARI

YÜZ TANIMA SİSTEMİ CES 2016’DA TANITILDI

Ekin Technology, akıllı telefon ve akıllı saatler için yüz tanıma sistemini ilk kez Las Vegas CES 2016’da tanıttı.

Yeni nesil teknolojilerin ilk kez lanse edildiği arena olarak tüm dünyanın heyecanla beklediği Consumer Electronics Show (CES) 2016, 6 Ocak’ta Amerika’da başladı. Las Vegas’ta gerçekleşen CES’e katılan Türk firması ekin Technology, akıllı telefon ve akıllı saatler için geliştirdiği yüz tanıma uygulamasını ilk kez kullanıcılara sundu.

Farklı kamu alanlarında kullanılabilen yüz tanıma sistemini mobil uygulama haline getirerek teknolojiyi bir üst boyuta taşıyan ekin Technology, dünya teknoloji devlerini ağırlayan ve yeni nesil teknolojilerin damgasını vurduğu CES’te uygulama hakkında katılımcılara bilgi verdi. Apple Watch üzerinden kullanılan uygulama kullanıcılara birçok özelliği ile fayda sağlıyor.

Artık güvenliğinizi de yanınızda taşıyabilirsiniz !
İnsanların, kendilerini doğuştan diğerlerinden ayırt eden, farklı ve eşsiz yaradılış özelliklerini analiz ederek kimlik belirlemesi yapan biyometri teknolojisi, son yıllarda güvenlik ve kimlik doğrulama amaçlı kullanılıyor. ‘ekin red eagle mobile’ adlı uygulama, IOS işletim sistemine sahip tüm mobil cihazlarda kullanılabiliyor. Bu sayede, cep telefonu, akıllı saat gibi mobil cihazlar aracılığı ile bireysel güvenlik taşınabilir hale geliyor.

ekin Technology Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin, CES kapsamında yaptığı açıklamada böyle bir uygulama ile ülkemizi temsil etmekten mutluluk duyduğunu dile getirdi. Akif Ekin : “Yüz tanıma sistemleri artık hayatımızın vazgeçilmez güvenlik unsurları haline geldi. Bu sistemlerin mobil hale gelmesi, hem bireysel güvenliğimiz hem de daha konforlu bir yaşam için katkı sağlıyor. Türkiye’nin en çok bilişim ihracatı yapan özel Türk şirketi olarak bu uluslar arası platformda kendi geliştirdiğimiz teknolojilerle yer almaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

Biyometri teknolojisini kullanarak kişilerin yüz tanımlamasını yapan ekin yüz yanıma sistemi, diğer biyometrik sistemlere kıyasla fiziksel temas gerektirmiyor. Hızlı, doğru ve güvenilir eşleştirme yeteneğine sahip olan sistem, özellikle gözlem ve güvenliğin önemli olduğu havalimanı, stadyumlar ve alışveriş merkezleri gibi insan sirkülasyonunun yüksek seviyelerde olduğu alanlarda büyük bir avantaj sağlıyor.

Yüz tanıma sistemi nedir?
Sistem öncelikle kişi yüzlerini gerçek zamanlı olarak yakalar. Ardından karakteristik özelliklerine göre anlık olarak özel algoritmalar sayesinde analiz eder. Analiz edilen yüzler, aynı anda veri bankasından eşleştirilir. ekin yüz tanıma sistemi, canlı ve arşiv video görüntüleri üzerinden tanımlama yapabilir; yüklenen tüm arşivden gerçek zamanlı sorgulama yapar. Kalabalık alanlarda, aynı anda, birden fazla kişide güvenilir sonuçlar elde eder. Eşleştirme sonucunda uygulamaya göre aksiyon alınır.


Gazete Ekonomi
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.2648     EURO 7.3190     IMKB 96604     ALTIN 242,604