İsveç’in Yeni Süper Teknesi Türk Tasarımı

SuperFly GT 42” konspetinin lansmanı 12-17 Eylül’de Cannes Yachting Festival fuarında gerçekleşti 06 Ekim 2017 Cuma 11:33


İsveç’in köklü tekne üreticisi Flying Flipper, ödüllü tasarım ofisi Red Yacht Design’ın tasarladığı, ilk süper tekne olarak adlandırılan “SuperFly GT 42” konspetinin lansmanını 12-17 Eylül’de Cannes Yachting Festival fuarında gerçekleştirdi. Fuarın öncesinde sosyal medyada yayınlanan tanıtım videosu benzeri görülmemiş bir ilgiyle karşılanan süper tekne, fuarda da oldukça dikkat çekti.     

Flying Flipper 40 yıldır ürettiği üstün performanslı efsanevi yarış tekneleri ile İsveç’in önemli üreticileri arasında yer alıyor. Tasarımlarına yeni bir soluk getirip, çağın ruhuna uygun, yeni nesil tekneler üretmeye karar verdiklerinde yolları, üstün yarış performansını ve aile konforunu, modern İskandinav tasarımıyla mükemmel biçimde harmanlamayı başaran Türk tasarım ofisi Red Yacht Design ile kesişti. 

Başarılı yarış tarihi ile ünlü Flying Flipper’ın bilgi birikimi ve Red Yacht Design’ın heyecan ve yeteneğinin ortak meyvesi olan SuperFly GT 42 bugüne kadar görülen hiçbir tekneye benzemiyor.  Tamamen karbon olarak üretilecek olması ona maksimum mukavemet ve hafiflik sağlıyor. Diğer eşsiz özellikleri arasında yaz kış konforla kullanılabilmesini sağlayacak açılabilir cam tavanı ve modern sevk sistemlerinin mükemmel kombinasyonları var. Çift 400 HP Mercury ‘den toplamda 1881 HP sağlayan 3 x 627 HP Seven Marine motorlara kadar uzanan güç seçenekleri mevcut… Superfly GT’nin hibrit seçeneği de olması planlanıyor. Yanlarda iki makine ve ortada bir elektrik motoru olacak bu versiyonda yalnızca elektrik motoru ile sessiz ve maliyetsiz sürüşün keyfi çıkarılabilecek.

Aile ve arkadaşlarla keyifle zaman geçirilebilecek sosyal bir tekne olarak tasarlanan yeni Superfly GT 42 bu segmentte hem baş hem kıç kabin sunan tek tekne olma özelliği taşıyor. Salon, tam boyutlu bir yüksek teknoloji mutfağı ve bir akşam yemeği masası ile birlikte geniş bir yaşam alanı içeriyor. 

Kokpitte, seyir zamanı geldiğinde ön koltuklara dönüşen U şeklinde bir oturma grubu var. Yemek zamanı ise kaptan koltuğunun kıça dönmesi ile 4 kişilik konforlu bir yemek alanı oluşuyor. Ayrıca sürücü konsolunda bulunan ana ekran, parça parça olarak bulunan bütün seyir ekipmanlarını tek bir arayüz üzerinden ana dokunmatik bir ekranda topluyor. İsveç’li özel bir firmanın yapacağı bu ekran henüz bot dünyasında görülmemiş bir deneyim sunuyor. 

İlk botun üretiminin yıl sonuna kadar başlaması planlanıyor. Red Yacht Design ve Flying Flipper 2-11 Mart 2018 tarihlerinde yapılacak Stockholm Boat Show’da Superfly botunun kıç bölümünün Open versiyonu ile model segmentini büyüteceklerini açıkladılar.