Zarrab'ın deniz ayağı kimler?

Hayali ihracat yapan Zarrab, hangi gemi, hangi acenta ve hangi limanı kullandı? Hangi gözetim firması belgelendirdi? 05 Aralık 2017 Salı 13:49Türkiye'yi yakından ilgilendiren ve Reza Zarrab'ın itirafçı olmasından sonra "Halkbank davası"na dönüşen yargılamalar devam ediyor.

Haftasonunun araya girmesiyle ara verilen ABD'deki yargılama süreci, Zarrab'ın itiraflarıyla kaldığı yerden devam etti.

Duruşmada hayali gıda ihracatına da değinen Zarrab, Mahkemede önüne belge olarak getirilen gümrükve nakliye belgelerine istinaden, ABD'li gazeteci Adam Klasfeld'in iddiasına göre, Zarrab'a "(İran'a giden) Gemilere gıda yüklenirken muayene belgesini almıyorduk" ifadesinden sonra, "Neden almıyordunuz" sorusu yöneltildi. Zarrab ise buna karşılık "Çünkü fiili olarak gıda ve ürün göndermiyorduk. Ortada herhangi bir ürün yoktu" dedi. Ancak ABD'li gazeteci Katie Zavadski, mahkemede tartışılan bir konuşma metnine göre, Hakan Atilla'nın Zarrab'ı gıda nakliyelerini 'inanınılır" yapması konusunda uyardığını iddia etti. Zavadski'nin iddiasına göre, Atilla Zarrab'a "Sadece 14 ton taşıyan bir teknenin üzerinde 25 ton taşıyoruz demeyin ya da buna benzer şeyler" dedi.

Dubai'ye yapılan göstermelik ihractta ise yükleme belgesi ve muayene belgesi alıyorduk dedi

Zarrabın bu ifadeline bakıldığında bu hayali ihracatın bir deniz ayağı olduğu açıkça görülüyor. Ne var ki bu Deniz ayağı bağlantıları henüz açıklık kazanmadı.

Devam eden mahkeme sürecinde zarrabın deniz ayağını oluşturan, armatör, acenta, liman ve muayene belegesi tanzim eden gözetim firmasınında açıklanacağı tahmin ediliyor.