Salih Zeki Çakır'ın DTO Meclis konuşması

Denizcilik adına benim de bir fikrim var diyen bir kurul teklif etmeyi düşünüyorum 14 Nisan 2018 Cumartesi 17:35


İMEAK Deniz Ticaret Odası, geçtiğimiz hafta gerçekleşen ve Tamer Kıran’ın başkan seçilmesiyle sonuçlanan seçimlerinin ardından yeni Meclis Başkanını da seçti. Meclis üyelerinin kapalı oylama ile gerçekleştirdikleri seçim sonucunda İMEAK DTO’nun yeni Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır oldu.

 


Geçtiğimiz hafta yeni başkanını seçen İMEAK Deniz Ticaret Odası, bugün gerçekleşen ilk Meclis toplantısında da yeni Meclis Başkanı’nı seçti. En yaşlı üye sıfatıyla Yılmaz Ulusoy’un başkanlığını yaptığı ilk Meclis toplantısında üyeler arasında yapılan kapalı oylama sonucunda 114 oy alan Salih Zeki Çakır, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanlığı görevine seçildi. Çakır’ın yardımcılık görevini ise Kenan Türkantos ve Emin Eminoğlu, Katip Üyeliği ise Serhat Barış Türkmen yapacak.

 

Meclis Başkanlığı seçiminin ardından değerlendirmelerde bulunan İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran, “Türkiye denizcilik sektörü olarak, Türkiye’nin hedeflerine paralel olarak bizlerin de hedefleri çok büyük. Hedeflerimize ulaşmak için her an daha çok çalışmaya devam edeceğiz. Altını çizerek belirtmek istediğim en net mesajımız Birlik ve Beraberliktir. Meclis Başkanımız Salih Zeki Çakır’ı tebrik ediyor, görevinde başarılar diliyorum. Hep beraber, birlik beraberlik ile Türkiye denizciliğini daha yukarı taşıyacağız” dedi.

Kürsüye gelen Salih Zeki Çakır, Öncelikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehitlerimize rahmet, gazilerimize sağlık ve afiyet dileyerek sözlerime başlıyorum. dedikten sonra şöyle devam etti.
Her gün bir yerden göçmek ne iyi,  
Her gün bir yere konmak ne güzel
Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş,
Dünle beraber gitti cancağızım,
Ne kadar söz varsa düne ait,
Şimdi yeni şeyler söylemek lazım…

Mevlâna Celaleddin Rumi’nin bu dizeleriyle başladığım ilk konuşma bu değil.
Hepiniz hatırlarsanız 24 Kasım 2012’de Deniz Ticaret Odası’ndaki değişim ihtiyacını ilk dile getirdiğimde de bu dizelerle söze başlamıştım.

Bugün ise Hepimizin Odası Hareketi’nin Türk Denizciliğine ve ülkemize hayırlı olmasını dilediğimiz bu değişimi başlattığını görmek nasip olduğu için bu dizelere vurgu yapmayı uygun buldum.

Rabbime hamd ediyorum ve diyorum ki “Türk Denizcilik camiası proje üretimini, centilmenliği, dertleri dinlemeyi ve merhem olma gayretini her daim ödüllendirecektir.”

Öncelikle Deniz Ticaret Odası’nın kurulmasında ve bu günlere gelmesinde pay sahibi olan, emek veren, işinden, ailesinden, rahatından feragat ederek bu odayı hayata geçiren tüm sektör büyüklerine teşekkür etmek isterim.

Bu odayı bugünlere getirenlerin bir kısmı da şu anda burada. Aramızda bulunan ve benden önce Meclis Başkanlığı görevini layıkıyla ifa edenlere en kalbi duygularımla şükranlarımı sunuyorum. Aramızda olmayanları da rahmetle ve minnetle anıyorum. Ruhları şâd olsun.

Burada çok özel bir teşekkür de Odanın kuruluşunda ve tarihinde imza ettiği başarılarda özel bir yeri olan Sayın Cengiz Kaptanoğlu’na olacaktır. Evvela sandıkları boş bırakmayarak demokrasiye güç veren oda seçmenimizi alkışlıyorum. Katılım oranının her seçimde artmasını temenni ediyorum.

Akabinde de bizi bu göreve layık gören birbirinden değerli siz meclis üyelerimize yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. Yeni şeyler söylemek lazım derken unutmamalıyız ki biz sadece bir bayrak değişiminin henüz çok başındayız. Bir müddet sonra muhakkak ki bizlerin de kendisini yenilemesi gerekecek ve bizler tekrar bu bayrağı üyelerin seçtiklerine devredeceğiz.

Ama şimdi seçim bitti… Dün oldu…Rekabet çerçevesinde düne ait ne varsa dünle beraber gitti…
Bu dönem meclis üyelerimizin yüzde 60’ı yenilenmiş oldu. Önemli oranda da gençleşmiş olduğunu görüyoruz.

Deniz Ticaret Odası tarihindeki en yüksek katılım oranı her iki tarafın gayretiyle gerçekleşmiştir. Seçimde yarıştığımız herkese, sandıkta demokrasinin galip gelmesini sağladıkları, çok iyi rakipler oldukları ve bizleri yeni şeyler söylemeye teşvik ettikleri için teşekkür ederiz. Bu alanda da Metin Kalkavan Bey’i kutluyorum. Bu sorumluluğun ve ağır yükün bilincindeyiz.

Tutarlı, istikrarlı ve ilkeli olma adına üyelerimize sözümüzü tutmak zorundayız. Bizden öncekilerin başardıklarının daha fazlasını yapmak, başaramadıklarının da bir yolunu bulup hayata geçirmek zorundayız.

Küresel ekonomi, küresel siyaset ve dolayısıyla ticaret stratejileri çok hızlı değişiyor. Daha 20 yıl önce ayağa kalkmaya çalışan ekonomiler bugün sermayesini kullanarak siyasi ve ekonomik nüfuz bölgeleri yaratıyor. Çok şeyler değişiyor, değişimin ivmesi her geçen gün artıyor…

Dijital çağ denizciliğe yeni ufuklar açarken yeni sorumluluklar da getiriyor. Fırsatlar ve tehditler doğuruyor.

Sektörümüz ve dolayısıyla Deniz Ticaret Odamız ekonomi, küresel siyaset ve strateji konularında kendisini belki de İkinci Dünya Savaşı’ndan beri görülmemiş bir değişimin ortasında bulmak üzere...

Yönetime seçilenlerin de görevi teslim edenlerin de aynı gemide olduklarını düşünürsek, dünü dünde bırakmak ve bize doğru yaklaşanı göğüslemek için hep birlikte dayanışma içinde çalışmak zorundayız. Çok daha çetin bir mücadelenin bizi beklediği bilinciyle, birlik ve beraberliğimizi hızla tesis ederek söz verdiğimiz rotada tam yol ilerleyeceğiz.

Bugün Deniz Ticaret Odamızın yüce meclisinin bana tevdi ettiği bu göreve ek olarak, büyüklerimizin teveccühü ile dün de ülkemizin bilim mabedi olan TÜBİTAK’ın Bilim Kurulu üyeliği görevine atanmış bulunmaktayım.

Bu görev üyeler arasında özel sektöre tahsis edilmiş bir görevdir. Bu durum Türk denizciliğinin hem devlet içinde hem de bilim çevrelerinde dikkat çekmeye başladığının en kıymetli göstergesidir.

Aramızdan bir denizcinin bu göreve gelmesi tüm Türk Denizciliği adına önemli bir başarıdır.

Bu göreve beni layık gören Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Faruk Özlü’ye de en derin şükranlarımı sunar, bu görevimi de diğer görevlerimle beraber denizciliğimiz ile bilimi bir araya getirerek azami katkı sağlayacağıma bu yüce meclisin önünde söz veriyorum.

Bu bağlamda ilk meclis toplantısında Yeni Yönetim Kuruluna ‘Denizcilik adına benim de bir fikrim var diyen üniversite ve sektör mensuplarından oluşacak bilimsel bir platformun oluşturulmasını teklif etmeyi düşünüyorum. Hiçbir kişi ya da kurum önemli bir işte tek başına başarılı olamaz’ diyor ve bu yeni dönemde başarılacağını umduğumuz güzel işlerin bütün meclis üyelerimizin başarısı olacağına vurgu yapmak istiyorum. İlk meclis toplantısında meclisimizin kurumsal işleyişiyle ilgili kuralları sizlerle paylaşacağım. Meclisin yeni dönemde kralları değil kuralları olacaktır diyorum ve insanın ömrü günleri değil eserleri ve hizmetleri kadardır inancıyla herkese canı gönülden sonsuz teşekkür ediyorum.

Bu vesileyle tüm İslam aleminin Miraç Kandili’ni de kutlar, hayırlısıyla Ramazan’a da kavuşmayı Allah’tan hepimize nasip etmesini dilerim. Yeni dönemin ülkemiz ve denizciliğimiz için hayırlara vesile olmasını, çok başarılı geçmesini diliyorum. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.


Deniz Ticaret Odasının yeni yönetimi şöyle;
Yönetim Kurulu Başkanı-Tamer Kıran
Yönetim Kurulu Asil Üyeleri:
Adnan Naiboğlu 
Başaran Bayrak,
Burak Akartaş,
İbrahim Tamer Haşimoğlu,
Mustafa Can,
Ömer Faruk Miras,
Recep Düzgit,
Şadan Kaptanoğlu Dikici,
Timur Taylan Kalkavan 

Deniz Ticaret Odası Disiplin Kurulu 
Kıta Ulaştırma Hizmetleri Ticaret A.Ş. (Emre Eldener)
Martaş Ro Ro Denizcilik ve Ticaret A.Ş. (Engin Özçelik)
Eser Denizcilik ve Ticaret A.Ş. (Eser Bayraktar)
Voda Gemi İşletmeciliği A.Ş (Fatih Yıldız)
Statü Gemi Kiralama ve Ticaret LTD. ŞTİ. (Bület Dandin)              
Türk P ve I Sigorta A.Ş (Remzi Ufuk Teker)

Deniz Ticaret Gazetesi olarak yeni yönetimi kutlar başarılar dileriz