ÇİNLİ DALGIÇ'A IMO CESARET ÖDÜLÜ

Batık bir kargo gemisinden üç kişiyi

30 Ağustos 2018 Perşembe 14:59 < DÜNYA
Batık bir kargo gemisinden üç kişiyi kurtarmak için bir dizi sualtı dalışı yapan Çin'den bir kurtarma dalgıcısı, Denizde Olağanüstü Cesaret için 2018 IMO Ödülüne layık görüldü. 

Hakem Heyeti, kurtarmanın en yüksek ödüle layık olduğuna karar verdi. Karar IMO Konseyi tarafından Londra'daki 120. oturumunda (2-5 Temmuz) onaylandı.

Çin'in Guangzhou Limanı'nda, 27 Kasım 2017 sabahın ilk saatlerinde, başka bir gemiyle çarpışmanın ardından, MVJin Ze Lun dökme yük gemisi battı. Gemideki 14 ekibin iki tanesi yerel denizcilik yetkilileri tarafından derhal kurtarıldı ancak 12 kişi kayıptı. Güçlü bir akıntı, sualtı arama ve kurtarma operasyonunu son derece zorlaştırıyordu

Guangzhou Salvage Mühendislik Ekibi'nin kıdemli dalgıç ve milletvekili Zhong Haifeng,  umutsuz aramanın sorumluluğunu üstlendi. 36 saatlik tekrarlanan dalışlardan sonra, hayatta kalan altı kişi - kargo ambarında sıkışmıştı. Bay Zhong, ekibine oksijeni kabine doldurması ve tuzağa düşmüş hayatta kalanlarla konuşmak ve onları sakinleştirmek için talimat verdi.

Zhong daha sonra bir takım arkadaşıyla birlikte kargo ambarına daldı ve altında sıkışıp kalanlar için tüplü dalış ekipmanı getirdi. 28 Kasım öğleden sonra, Kazazedelere tüplü dalış ekipmanlarını nasıl kullanıp nasıl kullanacaklarını öğrettiler ve aşırı derecede oksijen tüketmelerine rağmen, üç kişiyi bir saat içinde kurtardılar. 

Hakem Heyeti, son derece tehlikeli koşullar altında yorulmak bilmez çabalar göstererek, dalgıç Zhong'un gerçekten olağanüstü cesaret gösterdiğini kabul etti. ve Zhong, Çin'in ödülüne aday gösterildi.

IMO Ödül Töreni
Denizde Olağanüstü Cesaret için 2018 IMO Ödülü, 6 Aralık 2018'de Londra'daki IMO Genel Merkezi'nde yapılacak bir IMO Ödülleri töreninde sunulacak. 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.5009     EURO 6.2411     IMKB 92937     ALTIN 216,593