DENİZ BİYOLOJİSİ MÜZESİ'NE YOĞUN İLGİ

Denizlerimizde yaşayan yaklaşık 500 tür deniz canlısı Antalya’daki Türkiye’nin ilk Deniz Biyolojisi Müzesi’nde sergileniyor.

07 Mart 2018 Çarşamba 09:41 < KÜLTÜR / TARİH / BELGESEL
        Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı müzenin sorumlusu Dr. Elif Özgür Özbek, geçen yıl müzeyi 10 bin kişinin ziyaret ettiğini, bu yıl ise ziyaretçi hedeflerinin 15 bin olduğunu söyledi.
       2014 yılında Antalya Yat Limanı’nda ziyarete açılan müze, Dr. Özbek’in 15 yıllık deniz biyolojisi ile ilgili çeşitli bilimsel projeleri sonucunda oluşturulan koleksiyonu barındırıyor. D Müzenin dekoru sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından batık bir korsan gemisi şeklinde tasarlanmış.
        Dr. Özbek,  Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi’nin temel hedefini “Denizlerimizin doğal zenginliklerini birlikte keşfetmek” şeklinde özetledikten sonra diğer amaçlarını şöyle açıkladı: “Türkiye’nin denize ilişkin biyolojik zenginliklerini eğlenceli ve akılda kalıcı bir yöntemle ziyaretçilerimize sunuyoruz. Deniz canlılarının ve özellikle nesli koruma altındaki türlerin yakından tanınmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Müzeyi ziyarete gelen başta öğrenciler olmak üzere herkesin deniz kültürünü benimseyip, doğal mirasımıza sahip çıkmaya teşvik edecek bilgiler sunuyoruz.”
        Pazartesi günleri hariç, her gün 9:30-18:30 saatleri arasında ziyarete açık olan müzede 150’si kemikli, 19’u köpek balığı türü olmak üzere yaklaşık 500 deniz canlısı türü sergileniyor. Sergilenen deniz canlısı türleri arasında mercanlar, karides, ıstakoz, yengeçler, kabuklular, ahtapot, kalamar, sübyeler, denizyıldızları, deniz kestaneleri, köpekbalıkları, vatozlar, deniz kaplumbağaları yer alıyor.
        Müzede sergilenen deniz türleri arasında olan balon balığı hakkında bilgi veren Dr. Özbek, başta balıkçılar olmak üzere herkesin bu balığa dikkat etmesi gerektiğini vurguladıktan sonra şunları söyledi: “Balon balığının bünyesindeki tetrodoksin içeren zehirin 2 miligramı 50 kilogram ağırlığında bir bireyi öldürebilecek güçtedir. Bu, kişiden kişiye değişebilir. Balığın iç organlarında, deri altında ve kas yapısında yoğun bir şekilde tetrodoksin bulunuyor. Bu balık Japonya’da özel eğitimli aşçılar tarafından zehirli kısımları özenle temizlendikten sonra servis ediliyor. Balığın zehirli kısımlarını temizlemeden yiyenler ciddi risk alıyor. Müzede ziyaretçilerimize buna benzer yararlı bilgiler de sunuyoruz. Ayrıca yürütmekte olduğumuz ‘Antalya’nın deniz kıyılarının iklim değişikliğine adaptasyonu’ başlıklı projeyle iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmaya çalışıyoruz.”
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.2610     EURO 7.3524     IMKB 97988     ALTIN 242,791