DENİZ SOĞUMADI, 'BÜYÜK BALIK GÖÇÜ' GECİKTİ

Deniz suyunun geçen yıla oranla 1-1,5 derece daha sıcak olmasından dolayı, yazı Karadeniz'de, kışı Marmara'da geçiren balık türlerinin henüz Marmara Denizi'ne girmediği belirtildi.

06 Kasım 2017 Pazartesi 10:03 < BALIKÇILIK / BALIK / MEKANLAR

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Sarı, deniz suyunun geçen yıla oranla 1-1,5 derece daha sıcak olduğunu belirterek, "Karadeniz kökenli olan lüfer, palamut, uskumru gibi göçücü türler, yani yazı Karadeniz'de, kışı Marmara'da geçiren türler, bu sıcaklık düşmediği için henüz Marmara Denizi'ne girmedi. Girenler de dağınık vaziyetteler tam anlamıyla büyük sürüler oluşturmadılar. Bu yüzden balıkçılıkta beklediğimiz verimi alamadık." dedi.

Fakültenin Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü Başkanı da olan Prof. Dr. Sarı yaptığı açıklamada, Türkiye balıkçılığının, Karadeniz kökenli türlere bağlı olduğunu belirtti.

"Su geç ısındı, geç soğuyacak"

Karadeniz'in iklim şartlarında değişiklik meydana geldiğinde, yansımalarının Marmara'da da Akdeniz'de de görüldüğünü, dolayısıyla bütün Türkiye balıkçılığının bundan etkilendiğini ifade eden Sarı, şunları dile getirdi:

"Bu yıl deniz geçen yıla oranla 1-1,5 derece sıcak durumda. Nedeni, geçtiğimiz yıl kışın ağır geçmesi, çok miktarda kar yağması. Yani iklim şartlarına bağlı olarak su geç ısındı, geç soğuyacak. Çünkü suyun özgül ısısı, topraktan 5 kat daha fazladır. Geç ısınır, geç soğur. Toprak erken ısınır erken soğur."

Sarı, Marmara'daki deniz suyu sıcaklığının geçen yıl bu tarihlerde 16-16,5 santigrat dereceyken, şu anda 17,5-18 santigrat derece olduğunu, Marmara Denizi özelinde 1-1,5 derecelik farklılığın bulunduğunu bildirdi.

"Balıkçılığın kötü gitmesinin nedeni, sıcaklığın yüksek olması"

Göç eden balıkların henüz beklenen büyük sürüleri oluşturmadığını ifade eden Sarı, şunları kaydetti:

"Karadeniz kökenli olan lüfer, palamut, uskumru gibi göçücü türler, yani yazı Karadeniz'de, kışı Marmara'da geçiren türler, bu sıcaklık düşmediği için henüz Marmara Denizi'ne girmedi. Girenler de dağınık vaziyetteler tam anlamıyla büyük sürüler oluşturmadılar. Bu yüzden balıkçılıkta beklediğimiz verimi alamadık ancak denizde balığın olduğunu söyleyebiliriz. Eğer önümüzdeki 15-20 gün içerisinde, iklim şartlarında değişiklik olursa ve bu sıcaklıklar 15 derece civarına düşerse, o zaman bolca balık hale gelecek diye bekliyoruz. Şu andaki balıkçılığın kötü gitmesinin, beklediğimizin altına seyretmesinin nedeni, denizdeki iklime bağlı sıcaklığın yüksek olması."

YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.5033     EURO 7.3869     IMKB 93371     ALTIN 250,902