DENİZE DÜŞEN KONTEYNER ATIKLARI SAHİLE VURDU

Avustralya açıklarında gemiden denize düşen 83 konteynerin atıkları Avustralya kıyılarına vurdu. Yetkililer sahilleri temizlemeye çalışıyor.

05 Haziran 2018 Salı 14:57 < DÜNYA
Avustralya açıklarındaki bir gemiden pazar günü düşen 123 konteynerden ulaşılamayan 83’ünün içindeki sağlık ürünleri, cerrahi maskeler, bebek bezleri ve plastik şişeler kıyıya vurdu.Yerel halk, genellikle el değmemiş sahillere vurduğunu söyledikleri çöplerin sürüklenmeye devam etmesinden şikayetçi olurken, yetkililer, denizdeki malzemenin zehirli olmadığını ancak temizlenmesinin vakit alacağını belirtti.

Geminin ait olduğu Tayvanlı nakliyat şirketi “Yang Ming”, meydana gelen olaydan dolayı özür diledi.

Şirket sözcüsü Steven Ka, Australian Associated Press’e yaptığı açıklamada, “Deniz kazasının çok sayıda kamu sorununu beraberinde getirdiğini biliyoruz. Elbette kazanın deniz ortamına verdiği zararı en aza indirmek ve telafi etmek için bütün sorumluluğu alacağız.” dedi.

Avustralyalı yetkililer, devam eden deniz ve çevre kirliliğini temizleme çalışmalarının birinci öncelikleri olduğunu belirterek ekiplerin yalnızca bir sahilden 5 konteynerlik çöp temizlediğini ifade etti.

Kaybolan konteynerlerin deniz canlılarına zarar verebileceğinden endişe ediliyor.

YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.1906     EURO 7.2866     IMKB 99292     ALTIN 239,366