DONANMADA YERİNİ ALDI

Türk Loydu Klası Altında İnşa Edilen inşa edilen tank çıkarma gemisi TCG Sancaktar, düzenlenen törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

09 Nisan 2018 Pazartesi 18:38 < GÜNDEM
 Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir teslim törenindeki konuşmasında  "Askeri denizcilik sektörünün bugünkü durumuna bakıldığında, geçmişte yurt dışından tedariki gerçekleştirilen birçok projenin bugün milli imkanlarla yapılıyor olduğu görülmektedir. Bugüne kadar askeri ve özel tersanelerde inşası yapılarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'mıza teslim ettiğimiz 40'a yakın platform bulunmakta olup, halihazırda sözleşmeleri devam eden 20'den fazla platformun inşa ve modernizasyonuna yönelik faaliyetler de devam etmektedir. Dünyada sayılı ülkelerde bulunan bu kapsamdaki kabiliyetlerimizi arttıracak ve bunların kalıcılığını sağlayacak adımların atılmasına devam edeceğiz. Yaptığımız yoğun testleri tamamlayarak bugün Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edeceğimiz gemimiz Karadeniz, Marmara, Ege Denizi ve Akdeniz hareket alanları ile çevre ve uzak denizlerin uluslararası sularında emniyetli seyir yapabilecektir" dedi.
 
Sacaktar tek tekneli, deplasman tipi ve tamamen çelik konstrüksiyon olarak inşa edilmiş olup geminin üst binası balistik korumalı ve nükleer, biyolojik, kimyasal saldırılara karşı tam personel korumasına sahip. Tamamiyle çelik olarak inşa edilen Sancaktar'da 15 tonluk genel maksat helikopterinin iniş kalkışına olanak sağlayan helikopter platformu bulunuyor. Gemide her biri 8 ton yük veya 40 kişi taşıyabilen, 20 knot sürat yapabilen 4 adet LCVP çıkarma aracı da yer alıyor.
 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 222,831