DUBAİLİ ŞİRKET SOMALİ'DEN ÇEKİLECEK

Somali Federal Parlamentosu, dünyanın en büyük konteyner liman işletmecilerinden biri olan Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) DP World şirketinin ülkedeki çalışmalarının yasaklanması ve şirketin Somali’yi terk etmesi kararı aldı.

13 Mart 2018 Salı 10:10 < LİMANLAR
     Somali Federal Parlamentosunda yapılan oylamada, özerk Somaliland ve Etiyopya yetkilileri ile Berbera limanının işletilmesiyle ilgili anlaşma yapan Dubai merkezli DP World şirketinin ülkedeki tüm çalışmalarının yasaklanması ve şirketin en kısa zamanda Somali’yi terk etmesi maddelerini içeren bir karar kabul edildi.
     Kararda, DP World şirketinin söz konusu 3 limanın işletmesiyle ilgili yaptığı anlaşmanın anayasaya aykırı olduğu, ülkenin birliği ve bağımsızlığına karşı tehdit teşkil ettiği, bu yüzden de geçersiz sayıldığı belirtildi.
     Somaliland Özerk Parlementosu, Eylül 2016’da aldığı kararda DP World firmasına 442 milyon dolar karşılığında Berbera Limanı’nı 30 yıl boyunca işletme hakkı verilmesini içeren anlaşmayı onaylamıştı.
    Somali federal hükümetinin reddettiğini duyurduğu anlaşma ile ilgili 2 Mart’ta açıklama yapan Somali Liman ve Deniz Taşımacılığı Bakanlığı, federal hükümetin, Berbera Limanı’nın işletilmesi ve genişletilmesiyle ilgili yapılan anlaşmanın bir parçası olmadığını ve anlaşmaya imza atmadığını duyurmuştu.
      DP World’den yapılan açıklamada ise Berbera Limanı projesinde DP World’ün yüzde 50, Somaliland’in yüzde 30, Etiyopya’nın da yüzde 19 pay sahibi olacağı açıklanmıştı.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • Hüsamettin canbilen - 19 Mart 2018 Pazartesi 13:41
    Dubai firması oraya amerikan askeri üssü kurmak istedi.TC nin gücü oraya kadar gitti.Somaliland özerk bölgesi insanları Türk ve Osmanlı dostu/hayranıdır. Gidip kendi gözleriniz ile görün.
DÖVİZ KURLARI
USD 5.7559     EURO 6.6657     IMKB 98470     ALTIN 227,817