DÜNYANIN EN ESKİ ŞİŞE MESAJI AVUSTRALYA'DA BULUNDU

132 yıl önce Alman bandıralı yelkenli tekne ''Paula''nın personeli tarafından denize bırakılan şişe mesajı, Avustralya’nın başkenti Perth’in 180 kilometre kuzeyindeki Wedge Adası sahilinde bulundu.

06 Mart 2018 Salı 14:09 < KÜLTÜR / TARİH / BELGESEL
        Bugüne kadar bulunan en eski şişe mesajı olarak bu alanda yeni bir rekor kırıldı. Eski rekor 1934 yılında Danimarka'da bulunan şişe mesajına aitti. Denize bırakılmasından 108 yıl, 3 ay, 18 gün sonra bulunmuştu.
        Dünyanın en eskisi olma özelliği taşıyan şişe mesajını, eşi ile birlikte sahilde dolaşan Tonya Illman adlı Avustralyalı kadının tesadüfen bulduğu belirtildi. Kumların arasında bulduğu şişeyi kitaplığını güzel göstereceği düşüncesi ile aldığını ancak içindeki mesajı sonradan fark ettiklerini ifade eden Illman, ‘‘Eve götürdük, kuruttuk ve açtığımızda Almanca basılmış bir form ile birlikte oldukça solmuş Almanca el yazısı gördük.’’ dedi. Şişe mesajının tarihi özellikler taşıdığını anlayan Illman,  Batı Avustralya Müzesi'ne başvurdu. Yapılan tetkikte şişe ve içindeki mesajın, 12 Haziran 1886’da Alman bandıralı yelkenli tekne ''Paula''nın personeli tarafından Hint Okyanusu’na bırakılan binlerce şişeden biri olduğu ortaya çıktı.
        Alman Deniz Gözlemevi tarafından bölgede daha kolay ve hızlı deniz rotasını belirlemek amacıyla 69 yıl (1864-1933) süresince yapılan deneyde, içerisinde geminin ismi, kaptanı, tarihi, seyahat güzergahı, ayrıldığı liman gibi detayların bulunduğu formun konulduğu binlerce şişe denize atılmıştı. Formda şişeyi bulanların en kısa zamanda, Hamburg’daki gözlem evine ya da en yakındaki Alman konsolosluğuna ulaştırmaları isteniyordu.
        Bugüne kadar bulunan 662 mesajın iade edildiği fakat şişelerin ne olduğuna dair hiçbir bilgi yok. Dünyanın en eski şişe mesajı 2 yıl boyunca Batı Avustralya Müzesi'nde sergilenecek.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 222,831