KARİKATÜR
haberci Burada

Enerji gemisi için Karadeniz Holding’e 315 milyon dolar

Yapı Kredi, dünyanın ilk elektrik üreten gemilerinin yapımında kullanılması amacıyla finansman sağladı

12 Temmuz 2011 Salı 04:27
SEAPART
Yapı Kredi, Karadeniz Holding tarafından geliştirilip yürütülen Dostluk Enerjisi (Power of Friendship) projesi  kapsamında Karadeniz Powership Doğan Bey, Rauf Bey, İrem Sultan ve Fatmagül Sultan gemilerinin yapımında kullanılmak üzere 315 milyon dolar tutarında kaynak sağladı. Powership projesinin birinci fazı için de Yapı Kredi tarafından sağlanan kaynak ile inşa edilen enerji gemileri halen Basra limanında Irak’a elektrik sağlamaya devam ediyor. Projenin ikinci fazı ile birlikte başta Irak olmak üzere pek çok Afrika ülkesinin acil elektrik ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.

Yapı Kredi Kurumsal ve Ticari Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mert Güvenen, Orta Doğu, Afrika ve Asya’da elektrik ihtiyacının karşılanmasına yönelik hayata geçirilen Karadeniz Powership projesine finansman sağlamaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Karadeniz Holding’in gösterdiği cesaret ve girişimcilik örneğinin de tüm dünyada takdir edildiğini belirten Güvenen, uluslararası finansal piyasalardaki zorlu koşullara rağmen, doğru proje ve girişimcilerin yanında olmaya devam ettiklerini sözlerine ekledi. Güvenen, “Ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada elektrik arzında zaman zaman sıkıntı yaşanabileceği yönünde endişeler bulunuyor. Bu sebeple, hem ekonomik, hem de sosyal açıdan hayati önem arz eden enerji sürekliliğinin sağlanmasına katkıda bulunmayı, bankamızın sosyal sorumluluk bilinci kapsamında bir görev biliyoruz. Bu anlamda Yapı Kredi olarak, Türk reel sektörüne uzun vadeli ve uygun maliyetli finansman kaynağı yaratmaya devam edeceğiz” dedi.

Karadeniz Holding CFO’su İbrahim Çolak ise, “Dünya’nın ilk enerji gemisini (Powership) ve enerji filosunu Türk tersanelerinde, yerli sermaye ve bilgi birikimimiz ile oluşturduk. Bu projenin gerçekleşmesinde Türk mühendislerinin bilgi ve deneyimi, Türk işçilerinin emeği ve Yapı Kredi başta olmak üzere Türk bankalarının desteği son derece önem taşıyor. Bir milli enerji ürünü olan Powership projelerimizin birinci faz gemileri gittikleri ülkelerde üretimlerini başarı ile sürdürürken, ikinci faz gemilerimizin inşası hızla devam ediyor. Enerji gemilerimizle, acil elektrik ihtiyacı olan ülkelere giderek, binlerce kilometre uzaktaki ev, okul, hastane ve işyerlerine hayat veriyoruz. Global anlamda etkin bir milli ürün olan enerji gemilerimiz ile ülkelerin kalkınmasına katkı sağlamaktan gurur duyuyoruz. Karadeniz Enerji Grubu olarak global bir oyuncu olmak yolundaki girişimlerimiz devam edecek” dedi.
Yükleniyor...

vega

krdi

Basın İlan kurumu resmi İlanlar

cunda balıkçısı