Anasayfa » Ekonomi / Finans
Ekonomi Basını Başarı Ödülleri Açıklandı
MUSİAD Ekonomi Basını Başarı Ödüllerinin bu yıl 18.’si sahiplerini buluyor.
ABD, LNG İhracatını Arttırıyor
ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkenin sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatının geçen sene, bir önceki seneye kıyasla 4 katına çıktığını duyurdu.
Türkiye'nin İlk 'Deniz Rüzgarı' Santrali İçin Aday Bölgeler Belli Oldu
Dünyanın en büyük off-shore (deniz üstü) rüzgar YEKA projesi olma özelliğini taşıyacak proje için Saros, Kıyıköy ve Gelibolu aday bölgeleri seçilirken, bu alanlar güneşte Hatay-Erzin, Niğde-Bor ve Şanlıurfa-Viranşehir oldu.
Türk Tersaneleri Katar'a İddialı Gidiyor
5 özel sektör tersanesinin bir araya gelerek oluşturduğu TAIS (Turkish Associated International Shipyards), geniş ürün yelpazesiyle yurt dışındaki tanıtım atağını sürdürüyor.
Dev anlaşma imzalandı
Petrol üretimini gittikçe arttıran Hindistan yeni planlarını devreye soktu. Hindistan, Abu Dhabinin petrol ve doğalgaz sahalarının yüzde 10'unu satın aldı.
Turkish Cargo balık ihracatını uçuracak
Turkish Cargo, İzmir-New York arasında düzenli kargo seferlerine başlamaya hazırlanıyor. İzmir-New York arası kargo seferi konulması talebi, ihracatının yüzde 10’unu hava kargo ile gerçekleştiren Türk su ürünleri sektöründen geldi.
26 koyun, 10 keçi ve gemi kaptanı
Çin'de bir okulda öğrencilere sorulan matematik sorusu ülkede tartışmalara neden oldu. Okul yönetimi soruyu savunarak, öğrencilerin eleştirel düşünebilme kabiliyetini test ettiğini söyledi.
Balıktan Yana Umut Yok
Giresun Pirarziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, Doğu Karadeniz bölgesinde balık bulunamaması nedeniyle av sezonunun erkenden kapandığını ve balıkçı teknelerinin de artık barınak ile limanlara demir almaya başladıklarını ifade etti.
Trabzon Liman İşletmeciliği AŞ gong töreni
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Trabzon Liman İşletmeciliği AŞ’nin halka arzının, liman işletmeciliği alanında bir ilk olmasıyla dikkati çektiğini belirterek, “Ayrıca, arz paylarının tamamının yurt içinde gerçekleşecek olması da son derece önemlidir ve değerlidir.” dedi.
Karadeniz'in hırçın dalgaları enerjiye dönüşecek
KTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünün hazırladığı "Dalgadan Enerjiye" adlı projeyle Karadeniz sahiline yapılacak türbin-jeneratör sistemleri ile elektrik enerjisi elde edilmesi hedefleniyor.