Anasayfa » Ekonomi / Finans
Karadeniz'in hırçın dalgaları enerjiye dönüşecek
KTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünün hazırladığı "Dalgadan Enerjiye" adlı projeyle Karadeniz sahiline yapılacak türbin-jeneratör sistemleri ile elektrik enerjisi elde edilmesi hedefleniyor.
TÜDAV, “Mavi Ekonomi” için uyardı
Türk Deniz Araştırmaları Vakfı’nın (TÜDAV) kuruluşunun 20. yılında denizlerle ilgili 45 sayfalık bir rapor hazırladı. Denizler ve okyanusların, deniz ulaşımı, deniz turizmi, sağlık, balıkçılık gibi alanlarda ekonomik bir kaynak olduğunu hatırlatan rapor, bütün bu işlevleri “mavi ekonomi” olarak tanımlayarak önemli uyarılarda bulundu.
Norveç'e Anahtar Teslim Gemi Yapıyorlar
Yalova Altınova'da faaliyet gösteren Cemre Tersanesi, dünya gemi sektörünün önde gelen ülkelerinden Norveç'e gemi ihraç ediyor.
Kanal İstanbul'un Güzergahı İçin Bakan'dan Kafa Karıştıran Açıklama
Kanal İstanbul’un kesinleştiği ifade edilen güzergahına ilişkin Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’dan yeni bir açıklama geldi. Bakan Arslan etüt çalışmalarının sürdüğünü güzergahın ise bu çalışmalar sonrasında kesinleşeceğini belirtti.
ASBAŞ'a 6 Milyon Dolar Yatırım Bütçesi
ANTALYA Serbest Bölge İşleticisi AŞ (ASBAŞ) Genel Müdürü Zeki Gürses, 2017'yi 700 milyon dolarlık ticaret hacmiyle kapamaya hazırlandıklarını söyledi. Gürses, başta rıhtım bölgesi olmak üzere yatırımlar için 6 milyon dolar bütçe ayrıldığını belirtti.
AGFD Yönetim Kurulu Belli oldu
Seçimler sonrası Yönetim Kurulu Üye listesi
Hazar Denizi'nin Kullanımı Üzerinde Anlaşıldı
Azerbaycan, İran, Kazakistan, Rusya ve Türkmenistan'ın bulunduğu toplantıda Hazar Denizi'nin kullanımı üzerine bir anlaşmaya varıldı.
Yunanistan, BOTAŞ ile Masaya Oturacak"
Güneydoğu Avrupa Enerji Enstitüsü İcra Direktörü Kostis Stambolis, Rusya'nın Ukrayna üzerinden geçen doğalgaz boru hattını kapatıp TürkAkım hattı üzerinden transfere başlaması halinde, Yunanistan'ın doğalgaz ithalatı için Boru Hatları İle Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) ile masaya oturması gerekeceğini belirtti.
Türkiye'de İlk Kez, Balık Dışkısı Gübre Olarak Kullanıldı
Kapalı sistemlerdeki balık üretiminde doğada geri dönüşümü olmayan balık dışkıları, Türkiye'de ilk kez Antalya'da patlıcan ve marul üretiminde gübre olarak kullanıldı.
Türkiye’nin Beş Ayrı Liman Bölgesinde Beş Mega Endüstri Alanı İnşa Edilecek
Sanayideki güçlü üretim artışını sürdürülebilir kılmak için Türkiye’nin beş ayrı liman bölgesinde beş mega endüstri alanı inşa edilecek. Yaklaşık 50 milyar lira yıllık ciroya ulaşması beklenen her bir bölge, 40 bin kişiye de istihdam sağlayacak.