GEMİ MODELCİLERİ DERNEĞİ 40.CI YIL SERGİSİ

Yaşı biraz ileri olanlar bir zamanlar binmiş oldukları vapurların modellerini burada görerek nostalji yaşayabilirler.

22 Ocak 2018 Pazartesi 11:49 < KÜLTÜR / TARİH / BELGESEL

AŞK nedir?
Kelime anlamına göre; Bir kimseye ya da bir şeye karşı duyulan aşırı sevgi ve bağlılık duygusu demektir. Bu duygu olmasaydı herkes için hayat herhalde daha anlamsız olurdu. Kimine göre aşk; iki kişinin arasındaki esen fırtınalar, kimine göre doğaya duyulan his, kimine göre de yaptığı işe duyduğu tutkudur. Modelcilik de bu işlerden biridir. Ancak gemi modelciliği ayrı bir yere sahiptir.

Gemi modelciliği bu açıdan içinde aşk barındıran bir meslektir. Bu meslek ancak bu işe gönül vermekle yapılabilir. Tabi ki modelcilik el mahareti gerektirir. Teknik resimden plânları okuyabiliyor olmanız gerekir. Ama en önemlilerinden birisi de sabırdır. Dışarıdan bakıldığında gemi modeli yapmak kolay gibi gözükebilir. Hatta model yapmaya karar verenler büyük bir hevesle bu iş için lazım olan materyalleri edinirler. Fakat iş yapmaya gelince her şey değişir. Burada sabır konusu devreye girer. Bazen ufacık bir parçayı defalarca yapmanız gerekir. Önce sizin içinize sinmelidir. Yanlış yapılan ya da itinasız yapılmış ufacık bir parça o gemi modelinde sırıtır ve üzerine eklenen her parçada bunu telafi etmek gitgide zorlaşır. 

Sizlerde gemi modellerine ve gemi modelciliğine ilgi duyuyor iseniz bu aralar Koç Müzesi’nde Gemi Modelcileri ve Gemi Severler Derneği’nin düzenlemiş olduğu bir sergi var. Üstelik bu sene 40. Kuruluş Yıldönümlerini kutluyorlar. Sergi şubat ayının sonuna kadar devam ediyor.

Sergide savaş gemilerinden, vapurlara, kayıklardan guletlere çeşitli modeller yer alıyor.

Üç Çifte Piyade Kayığı
Sergide yer alan modellerin hepsini burada yayınlamak mümkün değil. Zaten fotoğraftan görülen modellerin detayları fotoğraftan yeteri kadar anlaşılamayabilir. Yaşı biraz ileri olanlar bir zamanlar binmiş oldukları vapurların modellerini burada görerek nostalji yaşayabilirler. En güzeli yerinde görüp incelemek…
Özge Durmuş
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6900     EURO 6.5803     IMKB 99199     ALTIN 223,923