GEMİADAMI MAAŞLARI KORUMA ALTINDA

Denizcilik Çalışma Sözleşmesi üzerinde düzenlemeler yapmak amacıyla hükümetler, işverenler ve sendikalar Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)'nun Cenevre'deki merkezinde bir araya geldi.Üç tarafı toplantıda, deniz haydutluğu vakalarıyla karşılaşan gemiadamlarının maaş haklarını korumak için bir dizi önlem alınması kararlaştırıldı.

17 Mayıs 2017 Çarşamba 15:45 < DÜNYA
Afrika'nın doğu kıyısında Somalili deniz haydutlarının karıştığı gemi kaçırma olaylarının yeniden görülmeye başlandığı biliniyor. En son 2008 yılında bu türden vakalar artış göstermiş ve yüzlerce gemiadamı aylarca tutsak edilmişti.Toplantıda, deniz haydutlarınca kaçırılan ya da tutsak edilen gemiadamlarının maaş ödemeleri konusu ele alındı ve işverenlerin bu gibi durumlarda da maaş ödemelerine devam etme yükümlülüğü olması için MLC'de gerekli yasal değişikliklerin yapılması önerildi.İşverene verilen bu yükümlülük, gemiadamının salıverildiği güne kadar kadar çalışma sözleşmesinin iptal edilemeyeceği anlamına da geliyor.

MLC'ye eklenmesi önerilen bölümler şu şekilde ifade buldu: "Gemiadamları deniz haydutluğu veya silahlı soygun sonucu gemide ya da gemi dışında tutsak edilirse, gemi sahipleri mürettebatla olan çalışma sözleşmelerine göre gemiadamlarına maaşlarını ödemeye ve geri kalan bütün hakları sağlamaya devam etmelidir. Bir gemiadamı deniz haydutluğu veya silahlı soygun nedeniyle gemide ya da gemi dışında alıkonduğu sürece, gemi sahibi, gemi adamı çalışma sözleşmelerini sona erdiremez."Tarafar, tutsak edilen gemiadamlarının maaşlarını korumak için işverenlerin maddi olarak herhangi bir güvence sağlamakla zorunlu tutulmasına gerek olmadığına karar verdi. Bu güvence, MLC kapsamında yer alan gemide terk edilme sigortası tarafından hâlihazırda karşılanıyor.

 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 4.7275     EURO 5.4833     IMKB 95057     ALTIN 192,737