GESTAŞ'IN TEPKİ ÇEKEN BÜFE İHALESİ

GESTAŞ, bünyesinde bulunan 17 feribotta bulunan büfeler ile Bozcaada ve Geyikli iskelesinde bulunan büfeleri 3 yıllığına kiraya verecek.

10 Nisan 2018 Salı 15:06 < YEREL HABERLER
 Bu gün, 10 Nisan Salı günü  gerçekleşecek ihaleler açık ihale usulü ile en iyi teklifi veren üç istekli arasında açık artırma suretiyle yapılacak. İhale şartnamesindeki bir madde ise kamuoyunda “Adrese Teslim” ihale olarak nitelendiriliyor! Bu ihaleler ise Çanakkale basını tarafından şüpheli bulundu.
İşte Çanakkale gazetelerinde yer alan haber; GESTAŞ Genel Müdürlüğüne Volkan Uslu’nun getirilmesinin ardından daha önce gemi ve iskelelerde bulunan kantinleri kendi işleten GESTAŞ, 2016 yılından bu yana ihaleye çıkarak Kantinleri kiraya veriyor.

2016 yılında gerçekleşen ilk ihale iptal edilirken; ihale daha sonra yeniden yapılmış ve Ali Rıza Avşar’ın büyük hissedarı olduğu Temel Baba Temizlik firması kazanmıştı

Mahkemelik olan GESTAŞ Kantin ihalesi uzun süre kent gündemini kantinde satılan ürünlere yapılan fahiş zamlar ve GESTAŞ Kantinlerinde çalışan personellerin işten çıkartılması ile gündeme gelmişti. Öyle ki vatandaşa iyi hizmet sunulsun amacıyla özelleştirilen GESTAŞ büfeleri Gökçeada Belediye Meclisi AK Partili Üyesi Ayhan Kıraç’ın eleştirilerine de hedef olmuştu. O dönem 0,19 kuruşa alınan sular 2 TL’ye satılırken, AK Partili Meclis Üyesi Ayhan Kıraç GESTAŞ büfelerinden 4 TL'ye satın aldığı meyve suyunu takipçileri ile paylaşarak "Yuh" ifadelerini kullanmıştı.

GESTAŞ İHALEYE FESAT KARIŞTIRMA SUÇUYLA MAHKEMELİK OLMUŞTU!
GESTAŞ’ın 2016 yılı Nisan ayında yaptığı gemi büfeleri ihalesi, ‘adrese teslim’ olarak değerlendirilmişti. İhale daha sonra iptal edilerek, Ağustos ayında ikinci bir ihaleye çıkıldı. Şartları değişen, ‘ağırlaştırılan’ ihale 24 Ağustos tarihinde gerçekleşti. Nisan ayında üç firmanın katıldığı ve kazandığı Ali Rıza Avşar’ın büyük hissedar olduğu Temel Baba şirketi, Ağustos ayındaki ihaleye tek talip olarak girerek ikinci ihaleyi de aldı.

Bu sefer ihale ile büfeler 3 yıllığına kiraya verilecek. 10 Nisan Salı günü saat 10.00'da gerçekleşecek ihaleler açık ihale usulü ile en iyi teklifi veren üç istekli arasında açık artırma suretiyle yapılacak.

 

10 Nisan 2018 tarihinde yapılacak olan ihale şartnamesinde ise iki madde kamuoyunun dikkatini çekti. 2016 yılında yapılan ilk ihalede Sigortalı Çalışan şartı aranmazken; iptal sonrasında Ağustos ayında yeniden yapılan ihale şartnamesinde 25 Sigortalı çalışan şartı arandı! 10 Nisanda yapılacak olan ihale şartnamesinde ise sigortalı çalışan sayısı şartı aranmazken; şartnamede “Son iki yıl çerisinde aynı anda en az 25 kişiyi birlikte istihdam etmek ve istihdam ettiğini gösterir aylık sigorta bildirgesi örneğini sunmak” şartı arandı!

 
Yeni ihaledeki şartlar şüphe uyandırıyor
Ayrıca şartnamede diğer bir madde olan; “Son 5 (Beş) yıl içerisinde Şahıs işletmesi, ortaklık veya şirket ortaklığı, ortağı olarak gemi büfesi işletmecisi veya kafeterya işletmeciliği işini yapmış olmak. Gemi büfesi işletmecisi veya kafeterya işletmeciliği işine ait bir yıllık satış hasılatının en az 1.000.000 TL olması ve bunu belgelemesi” şartı da dikkat çekici bulundu. kamuoyunda 10 Nisan 2018 tarihinde yapılacak ihale için “Adrese Teslim İhale” ifadeleri kullanılıyor.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 222,831