GLOBAL, İŞLETTİĞİ KRUVAZİYER LİMANI SAYISINA BİR YENİSİNİ DAHA EKLEDİ

GPH, Lizbon Limanı’nda inşa ettiği yeni kurvaziyer liman zincirine Atlantik’in kapısını da ekledi. Terminal binasını törenle hizmete açan firma, küresel ölçekte işlettiği kruvaziyer limanı sayısını 15’e yükseldi.

13 Kasım 2017 Pazartesi 11:06 < LİMANLAR

Kruvaziyer liman işletmeciliğinde dünya lideri Global Ports Holding (GPH), Lizbon Limanı'nda inşa ettiği yeni terminal binasını törenle hizmete açtı, küresel ölçekte işlettiği kruvaziyer limanı sayısı 15'e yükseldi. Yatırım bedeli karşılığı olarak ve 24 milyon euro harcamayla 2 yılda tamamlanan Lizbon Kruvaziyer Terminali'nde GPH'nin ortaklık payı yüzde 60'ın üzerine çıkacak. Holding, terminali yatırım bedeli karşılığında 35 yıl süreyle işletecek.

Cuma günü gerçekleştirilen açılış törenine, Portekiz hükümetinden de üst düzey katılım oldu. GPH CEO'su Emre Sayın ile projedeki ortağı Grupo Sousa'nın CEO'su ve Lizbon Kruvaziyer Limanı Başkanı Luís Miguel Sousa'nın ev sahipliğinde düzenlenen resmi açılış törenine, Portekiz Başbakanı António Costa, Denizcilik Bakanı Ana Paula Vitorino ve Lizbon Belediye Başkanı Fernando Medina ile Global Yatırım Holding ve Global Ports Holding Yönetim Kurulları Başkanı Mehmet Kutman da katıldı.

Törende konuşan GPH CEO'su Erme Sayın, limanın hükümet, yerel yönetim ve proje ortakları arasındaki işbirliği sonucu ortaya çıktığını söyledi. Sayın, "Bu güzel ülkeye katkıda bulunacak bir projenin parçası olmak bizi çok mutlu etti. Çok iyi bir işbirliği gerçekleştirdik. Yeni terminalle Lizbon'a büyük kruvaziyer gemilerini getireceğiz. İlk aşamada bile beklentimiz yüzde 20 daha fazla müşteri. Önümüzdeki yıl yüze 20 daha fazla yolcu bekliyoruz" diye konuştu.

Portekiz Başbakanı António Costa da törendeki konuşmasında ülke GSYH'sının yüzde 7'sinin ve döviz gelirlerinin yüzde 18'inin turizmden geldiğini vurguladı. Costa, yeni turizm hamleleri ile bu gelirlerin daha da artacağını, yeni terminal binasının hizmete girmesiyle birlikte gelen yolcu sayısının daha ilk günlerde yüzde 50 arttığını söyledi. Başbakan, "Son 10 yılda, bu tip turizm, yüzde 62 arttı. Ancak şu anda Portekiz'de turizmin küçük bir yüzdesini temsil ediyor" dedi. Başbakan terminalin sağladığı teknoloji ve hizmet kalitesinin otoritelerden övgü aldığına da dikkat çekti.

Portekiz Denizcilik Bakanı Ana Paula Vitorino ise konuşmasında, "Şehrimiz ve sakinleri, tarihi merkezde bir başka mimari değer kazandı. Terminalimiz, kazandığı ödüllerin yanı sıra daha fazla ziyaretçi ve çok daha fazla turistin Lizbon'a gelmesini sağlayacak" dedi. Lizbon'un kruvaziyer turizminden geçen yıl 30 milyon euroya yakın bir gelir sağladığını anlatan bakan, yeni terminalle bu gelirin artacağını söyledi.

Grupo Sousa CEO'su ve Lizbon Cruise Port Başkanı Luís Miguel Sousa da konuşmasında, "Uzun süren işbirliğimiz sonucunda, ‘mümkün olabilecek en iyi terminali teslim etme' konusunda azimli partnerimiz GPH ile birlikte, terminalin açılmasından mutluluk duyuyoruz. Yeni terminal, gemilere, yolculara ve bu eşsiz şehrin sakinlerine mükemmel olanaklar sağlayacak" dedi.

YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 222,831