rexpert
İDO

2.700 litre Petrol Sızdıran Gemiye...

2.700 litre Petrol Sızdıran Gemiye...

Bir hakim ise, 2015 yılında İngiliz Körfezi'ne 2.700 litre akaryakıt dökülen gemi aleyhindeki tüm suçlamaları reddetti.

MV Marathassa'nın gövdesi etrafında 8 Nisan 2015 tarihinde Vancouver Körfezi'ne demirlenirken bir yağ halkası görüldü.İl Mahkemesi Hakimi Kathryn Denhoff yayınlanan bir kararda, yakıtın çoğunun dökülmeden sonraki 48 saat içinde geri kazanılmasına ya da boşaltılmasına rağmen, İngiliz Körfezi kıyılarında çevresel bir etkiye yol açtığını belirtti.

Transport Canada tarafından yapılan bir araştırmanın ardından, Marathassa, kirleticileri sulara boşaltmak ve göçmen kuşlara zarar veren bir maddeyi boşaltmakla suçlandı. Kıbrıs Rum tescili gemiye, gemideki kirlilik acil durum planını su içinde yağ numunesi alamaması ve petrolün bulunmasına yardım etmemesi nedeniyle geminin kirliliği acil durum planının uygulanmaması suçları da verildi.

Yunan nakliye firması olan Alassia Newships Management Inc. de bir dizi çevresel suçla suçlandı, ancak şirketin gerektiği gibi bir şekilde toplanmadığını belirten kararın ardından, Vancouver davasında firmaya karşı dava açılmadı. Hakim, geminin çevreye zarar veren İngiliz Körfezi'ne bir kirletici madde tahliye ettiği sonucuna varmasına karşın, olayın yalnızca üç haftadır faaliyette olan yeni inşa edilen gemideki iki gemi yapımcısı kusurundan kaynaklandığını ekledi.

76 sayfalık bir kararda yargıç, “İki kusur, Marathassa'nın sahibi ya da Marathassa mürettebatı tarafından öngörülemiyordu ve yalnızca akaryakıt sızıntısı tespit edildikten sonra keşfedildi,” dedi. “Bu kusurlar, gemi inşaatının dış denetçileri veya gemiyi incelemek ve akaryakıt deşarjının kaynağını aramak için bütün gününü geçiren iki deneyimli Transport Canada müfettişi tarafından öngörülemiyordu.”

Hakim, yüksek seviyeli alarmlardaki ve vanadaki kusurların, haftalık olarak test edilen tüm alarmlarda öngörülemeyen bir test olduğunu ve testlerden kaynaklanan endişelerin olmadığını belirtti.Valf içindeki döküntüler çıplak gözle görülmedi ve valf elle tutulduktan ve anahtar sıkıldıktan sonra bile orada kaldı. “Sadece sızıntının yolunun bilgisi olan mürettebatın valfı demonte ettiği zaman keşfedildi”

Denhoff, dünya çapında kaliteli bir gemi inşa ününe sahip bir ülke olan Japonya'da inşa edilen geminin, ayrıca kapsamlı kirlilik önleme sistemlerine sahip olduğunu ve kapsamlı bir mürettebat seçme ve eğitim programı yürüttüğünü de söyledi.

Hakim, “Gemideki mürettebatın eğitimi gemide devam etti ve mürettebat yolculuk boyunca düzenli olarak eğitim tatbikatları ve ekipman teftişleri gerçekleştirdi” dedi. “Marathassa, durum tespiti savunmasını kanıtladı.” Geminin acil durum planını yerine getiremediği suçlamasıyla ilgili olarak hakim, Marathassa'nın aslında sudaki yağ numunelerini alarak ve çevreye yardım edecek planı başlattığını söyledi.

“Sonuç olarak, Marathassa tüm suçlamalardan beraat etti”

Duruşma yaklaşık bir yıl önce başladı ve Aralık ayında sona erdi.

Vancouver'a varmadan önce, gemi Kore'ye seyahat etmişti ve Pasifik'e gitmek için gereken yakıtın çoğunu aldı. Vancouver'da bir kargo tahılı toplama ve yurt dışına çıkarmayı planlıyordu.

Geçen yıl, o zamanki Vancouver belediye başkanı Gregor Robertson, Vancouver'ın kentin dökülmeden sonra temizlenmesi için katlanılan masrafları 550.000 dolar almak için mücadele ettiği konusunda endişelerini dile getirdi.


 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık