rexpert
İDO

Dünya Okyanuslarında İşlenen Suçlar...

Dünya Okyanuslarında İşlenen Suçlar...

Yapay zeka ve “büyük veriler” kullanan araştırmacılar, dünya okyanuslarında işlenen suçları tespit etmek için yeni algoritmalar geliştirmeyi planlıyor.

Bu yasadışı, bildirilmemiş ve düzenlenmemiş (IUU) faaliyetlerin failleri, yalnızca suç eylemleri nedeniyle değil, GPS izleme sistemlerini kapatıp yasal olarak gezinerek konumlarını gizlemeye çalıştıkları için toplu olarak “kara filo” olarak adlandırılan gemileri kullanıyorlar.

Oregon Eyalet Üniversitesi'nden bir deniz bilimci uzmanı olan ve projenin baş araştırmacısı James Watson “IUU'lar her türlü korkunç şeyi içeriyor. Bu düşünceye öncelikli olarak yasadışı balıkçılık hakkında vardık, ancak bu buzdağının sadece görünen yüzü. Sorun çok daha büyük” dedi.Oregon Eyaleti araştırmacısı ve projenin ortak araştırmacısı Jane Lubchenco'ya göre, sorun genellikle, dünyadaki hükümetler, deniz ürünleri endüstrisi ve birçok vatandaşın büyük bir sorun olarak yaygın olarak kabul ettiği yasadışı balıkçılıkla başlıyor.

Lubchenco, “Yasadışı balıkçılık, gıda güvenliğini tehdit ediyor, okyanus sağlığını tehlikeye atıyor, dürüst balıkçıları ve balıkçılık şirketlerini cezalandırıyor ve çoğu zaman köle işi, insan ticareti ve uyuşturucu kaçakçılığıyla bağlantılı” dedi. Neyse ki, dünya kısa bir süre önce politika anlaşmaları oluşturma, siyasi iradeyi harekete geçirme ,teknolojiyi ve yapay zekayı bir araya getirme, üzerinde durma ve yasadışı avlanma ile başa çıkma konusunda büyük adımlar attı.“Aslında, bu değişiklikler hükümetler ve sanayi için çığır açan bir hızda oldu. Zor bir problem ama çözülebilir'' dedi.

Oregon Eyaletinden araştırmacılar, hesaplama araçlarını geliştirmek için Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi'nden (NASA) üç yıl, 860.000 dolarlık bir hibe alıyorlar. İlk adımı, dünyadaki gemilerin çoğunluğunun bulunduğu yer hakkındaki verileri sentezlemektir.Yasal olarak faaliyet gösteren yakındaki gemilerin davranışlarını izleyerek kısmen denizdeki yasadışı faaliyetleri belirleyebileceklerine inanıyorlar.

Algoritmalarla, bilinen denizcilik IUU etkinliklerine ilişkin eğitim veri kümelerini kullanarak bunları test edecekler ve daha sonra bu etkinlikleri gerçek zamanlı olarak tahmin etmek ve uygun müdahale araçlarını geliştirmek için bir model geliştirecekler.

Watson, şüpheli bir geminin ne zaman şüpheli bir bölgeye girdiğine bakmak ve GPS sistemini girerken kapatmak olduğunu söyledi.“Bir kişi, faaliyetlerinden yasadışı balıkçılığa katıldığı sonucuna varabilir” dedi. “Orada tonlarca veri var - bu onu sentezleme ve kalıpları tanıma meselesi. Bunun davranışsal bir psikoloji yönü var. “Bir gemi yasa dışı bir faaliyete başladığında çoğu zaman farklı davranmaya başlar. Bölge dışına çıkıyorlar. Bu anormal tepkiler anlatıyor olabilir ” dedi.

Birçok “şüpheli” yasadışı faaliyet alanı iyi bilinmektedir. Birkaç hafta içinde, Avrupa ve Çin'den gelen dev balıkçı tekneleri, yasadışı yerel balıkçılar tarafından beş yıllık hasada eşit miktarda Somalili kıyılarında bir miktar balık topladı. Orta Amerika'dan gelen narkotik kaçakçılığının çoğu tekne ile yapılıyor. Araştırmacılar, denizde köleliğin Endonezya, Güney Çin Denizi ve güneydoğu Asya'daki kıyı topluluklarında bir sorun olduğunu belirtti.

Lubchenco, “Sorunun bir kısmını politika ve politik irade ile çözdük ve şimdi geri kalanıyla mücadele etmemiz gerekiyor” dedi. “Mevcut araçlarımızı yasadışı balıkçılık filosunun sadece bir kısmını görmek ve kenetlemek için kullanabiliriz.

Watson, verilerin ulus devletlere ve onların sahil güvenlik görevlileri ve donanmalarına, balıkçılara, koruma gruplarına, insani STK'lara ve denizcilik şirketlerine sunulacağını da söyledi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık