KARİKATÜR
haberci Burada

Gemi Adamlarının Kara Listedeki Armatörleri

Armatörler gemi adamları tarafından sorunlu ve sorunsuz armatörler olarak ikiye ayrıldı.

01 Ağustos 2013 Perşembe 16:05
SEAPART
Denizcilik şirketleri gemi adamları tarafından ak ve kara diye iki listeye alındılar. Internet ortamında oluşturulan 'Denizcilik Firmaları Ak Listesi' sorunsuz denizcilik firmalarını, 'Denizcilik Firmaları Kara Listesi' ise sorunlu denizcilik firmalarının isimlerini içeriyor. Böylece gemi adamları; “Bu firma ile çalışılabilir“ veya “Bu firma ile çalışılamaz” şeklinde birbirlerine uyarıda bulunuyorlar. 

Denizcilik sektörünün çeşitli firmalarında çalışan gemi adamları tarafından geçmişteki iş tecrübelerine dayanılarak oluşturulmuş “Denicilik Firmaları Kara Listesi” ve “Denizcilik Firmaları Ak Listesi” sosyal medya başta olmak üzere çeşitli blog sitelerinde yer almaya devam ediyor. Bu listeler ile amaçlanan; daha önce kara listedeki şirketlerde çalışmış olan gemi adamlarının iş tecrübelerini paylaşmaları üzerine, iş arayan gemi çalışanları için güvenilir bir ortam sağlamak.

Bu şirketlerin kara listede adının geçmesinin en önemli sebepleri ise; maaşların düzenli olarak ödenmesi ve gerekli kumanyanın sağlanması gibi bir çalışanın en temel ihtiyaçlarının karşılanmamasından kaynaklanıyor. Ancak 'Kara Liste'de öyle isimler yer alıyor ki Türk Denizcilik Sektörünün önde gelen firmalarını bu listede gördüğünüzde siz de çok şaşıracaksınız.

Aynı sitelerde denizcilik firmaları için oluşturulan kara listenin gemi adamları için oluşturulmuş personel listesini de görmek mümkün. Listede yer alan isimlerin hangi kriterler doğrultusunda, neye istinaden bu listede yer aldığı açıklanmıyor. Ancak 'Personel Listesi' de, Denizcilik Firmalarının Kara Listesi gibi pek çok tartışmayı beraberinde getiriyor. Zira blog sitelerine yapılan dikkat çekici yorumlar listeye olan tepkileri apaçık ortaya koyuyor.

Haber: Filiz YÜKSEL / DENİZ TİCARET GAZETESİ
Yükleniyor...

vega

krdi

Basın İlan kurumu resmi İlanlar

cunda balıkçısı