GÜNEY KIBRIS'A YENİ BİR LİMAN İNŞA EDİLECEK

Vasiliko’da, kısa bir süre sonra İngilizler tarafından Güney Kıbrıs’a devredilecek bölgeye, yeni bir liman inşa edileceği belirtildi.

23 Kasım 2017 Perşembe 13:04 < LİMANLAR
Vasiliko’da, kısa bir süre sonra İngilizler tarafından Güney Kıbrıs’a devredilecek bölgeye, yeni bir liman inşa edileceği belirtildi. 
Politis gazetesi, İngilizlerin elinde bulunan, Zigi-Vasiliko sınırındaki arazinin, Güney Kıbrıs’a devredilmesiyle ilgili anlaşmanın, dün Rum Bakanlar Kurulu tarafından onaylandığını yazdı. 
İngiltere ile Güney Kıbrıs’ın, bunun öncesinde, arazinin devriyle ilgili müzakerelerde bulunduğunu ve anlaşamaya vardığını da anımsatan gazete, Güney Kıbrıs’ın sahip olacağı bu araziye, sanayi ve hidrokarbon sanayiye hizmet edecek için kullanılacak yeni bir liman inşa edilmesinin planlandığını belirtti. 
Habere göre Rum Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Marios Dimitriadis, gazetecilere yönelik açıklamasında,  Vasiliko’daki limanın, ülkenin alt yapıları için önemli bir ek olacağını ifade etti. 

Dimitriadis, doğal gaz terminalinin inşasına ilişkin bir soru üzerine bunun aynı bölgede bulunan ayrı bir çalışma, LNG tesisi olduğunu ve limanla doğrudan ilişkisinin bulunmadığını belirtti. 

Dimitriadis açıklamasında ayrıca alanın şekillenmesine ilişkin alt yapılar olmadan, liman alt yapılarının maliyetinin 130 milyon Euro civarında olduğunu, buna, depolama alanlarının yapılacağı alanın şekillendirilmesinin de eklenmesi durumunda bu miktarın aşılacağını da söyledi. 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6900     EURO 6.5803     IMKB 99199     ALTIN 223,923