YERLİ SAVAŞ GEMİMİZ TCG BURGAZADA, TÜRK DONANMASINA KATILIYOR

Türkiye’nin savaş gemisi yapabilen dünyadaki 10 ülkeden biri olduğunu kanıtlayanMİLGEM Projesi’nin 3. meyvesi TCG Burgazada, 4 Kasım’da düzenlenecek tören ileTürk Deniz Kuvvetleri’nde göreve başlayacak.

02 Kasım 2018 Cuma 10:41 < GEMİ İNŞA / YAN SANAYİ
4 KASIM'DA DONANMAYA KATILACAK
 
2008 yılında Türk Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyacını karşılamak için başlatılan MİLGEM Projesi hızla tamamlanıyor. İlk milli gemimiz TCG Heybeliada’nın 27 Eylül 2011’de denize indirilmesinin ardından İstanbul Tersane Komutanlığı’nda inşası gerçekleşen korvetlerin en yenisi TCG Burgazada, önümüzdeki günlerde deniz kuvvetlerine teslim ediliyor. Korvet sınıfındaki TCG Büyükada ve TCG Heybeliada’dan sonra donamamızda göreve hazırlanan TCG Burgazada, yerli silah sistemleri ve savunma teknolojileri ile göz dolduruyor. Savaşa hazır olduğunu kanıtlayan TCG Heybeliada, en sert deniz koşullarında bile seyre çıkabileceğini gösterdi. Tüm testlerden geçer not alan ve 107 kişilik mürettebatla göreve başlayan TCG Burgazada, 4 Kasım’da inşa edildiği İstanbul Tersane Komutanlığı’ndan donanmaya katılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılacağı törende serinin son gemisi TCG Kınalıada’da tanıtılacak.
 
Radara yakalanma riski çok düşük
 
TCG Burgazada 18 Haziran 2016’da denize indirilerek test seyirlerine başlamıştı. 27 ay içinde tüm silah sistemlerini, denizaltı savunma sistemlerini, uçaklara karşı geliştirilen teknolojilerini ve denize dayanıklılığını deneyen milli korvetin, helikopter pistine Seahawk SB70 savaş helikopteri test inişleri yaptı. Açık denizde karakol görevi yapabilecek gemi, sualtı ve su üstü harbi için tam donanımlı ve 2 bin 300 ton ağırlığında. 30 deniz mili (55 km) hız yapabilen korvet, ekonomik süratle 3 bin 500 deniz mili (6 bin 500 km) menzile sahip. Destekten yoksun 10 gün denizde kalabilen TCG Burgazada, yeni nesil GENESİS sensörlerle donatıldı. 100 metre boyunda 15 metre genişliğindeki korvet, 20 ton silah depolayabiliyor
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • Alkın Aziz Ozden - 03 Kasım 2018 Cumartesi 15:39
    Yerli değil Deniz Ticaret Gazetesi doğru haber ver. TCG Burgazada'nın yan iskelesindeyim. Anlatayım nasıl olduğunu dış kabuk istanbul da yapıldı, köprüüstü cihazlar alman ve amerikan, harekat kontrol merkezi amerikan, silahlar bataryalar ve techizat 'İTALYAN'. Adam gibi haber yapın. Nasıl bu gemiye yerli üretim dersiniz. O silahların herbirinin üzerinde mühürleri var. O mühürler açıldığı takdirde birdaha adamlar italyadan servis bakımına gelmiyorlar harekat kontrol merkezindeki füze ateş sistemlerinin şifreleri değiştirilerek onlar da verilmiyor. Yani ateş etmen için önce italya amerika ve almandan müsade istemen lazım.
DÖVİZ KURLARI
USD 5.5009     EURO 6.2411     IMKB 92937     ALTIN 216,593