GEMİ ATIKLARINA KARŞI İKİ HAMLE

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, gemi kaynaklı deniz kirliliğinin önlenmesi ve deniz çevresinin korunması için harekete geçti. Bakanlık, 'Mavi Kart' ve 'Gemi Atık Takip Sistemi' uygulamalarını başlattı.

16 Ağustos 2011 Salı 11:02 < DÜNYA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, gemi kaynaklı deniz kirliliğinin önlenmesi ve deniz çevresinin korunması için harekete geçti. Bakanlık, 'Mavi Kart' ve 'Gemi Atık Takip Sistemi' uygulamalarını başlattı. 

Gemilerden Atık Alınması ve Atıkların Kontrolü Yönetmeliği uygulamaları çerçevesinde etkin bir atık alım ve takip sisteminin kurulması amacıyla hayata geçirilen Mavi Kart Sistemi'nde, yoğun deniz turizminin yaşandığı Muğla pilot bölge olarak belirlendi. Muğla'da bulunan tüm yat limanı, balıkçı barınaklarında atık alım ve sistem alt yapısı oluşturularak, yatlarda ve diğer su araçlarında, online atık kayıt ve takip sistemi uygulamaları başlatıldı. Projenin tüm kıyı illerinde, sistem alt yapılarının oluşturulmasının ardından 2 yıl içerisinde yaygınlaştırılması öngörülüyor.


Uygulamaya geçirilen bir diğer proje olan Gemi Atık Takip Sistemi (GATS) ile gemi atıklarının daha etkin kontrolü hedefleniyor. Projeyle, gemi atık bildirimleri ile limanlarca gemi atıklarının alınması ve bertarafı aşamasında kullanılan atık transfer ve Ulusal Atık Taşıma (UATF) bilgileri elektronik ortama taşınacak. Bu sistem sayesinde gemilerin illegal deşarjları kontrol altına alınacak ve gemi atıkları envanteri otomatik olarak sistemde tutulacak. 


Bu çerçevede GATS sistemini kullanacak kamu kurumlarında çalışan personele eğitim veriliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 2010 yılında iki eğitim organizasyonu yapıldı. Bu eğitimler ile deniz kirliliği denetimde görev alan Denizcilik Müsteşarlığı Liman Başkanlıkları, Sahil Güvenlik Komutanlığı, İstanbul, Kocaeli, Antalya ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlıkları denetim personeli eğitildi. 2011 yılı içerisinde özellikle gemi acenteleri ve limanlara yönelik İstanbul, İzmir ve Mersin illerinde olmak üzere üç bölgesel eğitim programı yapılması planlanıyor. 

YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • Necmi Kasap - 03 Şubat 2018 Cumartesi 13:24
    S.S KALABAK VE ZEYTIN ALANI SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFİMİZİN KULLANICI ADIYLA SİSTEMİNİZE 10 GÜNDÜR GİREMİYORUZ NASIL YARDIMCI OLURSUNUZ.TEŞEKKÜRLER.
DÖVİZ KURLARI
USD 5.7559     EURO 6.6657     IMKB 98470     ALTIN 227,817