BALIKÇI BARINAKLARI BAKANLIĞA DEVREDİLECEK

Balıkçı barınaklarının yeni yönetmelikle Ulaştırma Bakanlığı’na devredilerek büyükşehir belediyelerince yönetilebilmesi planlanıyor.

20 Mart 2017 Pazartesi 08:43 < YELKEN / TEKNE / MARİNA
Balıkçı barınaklarının yeni yönetmelikle Ulaştırma Bakanlığı’na devredilerek büyükşehir belediyelerince yönetilebilmesi planlanıyor. Bazı balıkçı kooperatifleri kararın hayata geçmesinin iyi olacağını belirtirken, bazıları da barınakların tekne parkına dönüşeceği ve fiyatların artacağı endişesi yarattı.
Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nca hazırlanan yeni bir yönetmelik ile Türkiye’deki balıkçı barınaklarının Ulaştırma Bakanlığı’na ve büyükşehir belediyelerine devredilmesi planlanıyor. Türkiye’de balıkçı barınakları 1996 yılında çıkartılan bir yönetmelikle pazarlık usulü ile balıkçı kooperatiflerinin işletmesine bırakılmıştı. Eski yönetmelikte balıkçı barınakları Ulaştırma Bakanlığı tarafından inşa edilip su ürünleri kooperatiflerinin olduğu yerlerde bu kooperatiflere kiraya veriliyordu. Ancak Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yönetmelik hayata geçerse barınaklar tamamen Ulaştırma Bakanlığı’na geçirilecek.
Amatör Balıkçılığa daha fazla hizmet
Yeni yönetmeliği savunan Antalya Yeni Liman Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Cengiz Balta ise, balıkçı barınaklarının Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na devredilmesi halinde amatör denizciliğe daha fazla hizmet verebileceğini söyledi. Ulaştırma Bakanlığı’na geçildiğinde de kiralama önceliğinin yine kooperatiflerde olacağını söyleyen Balta, “Eğer kiralanmazsa o zaman yönetimi Büyükşehir Belediyesi’nde olacak. Bu değişiklik Karadeniz’de tepkiyle karşılandı. Akdeniz’de ise Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin balıkçı barınaklarına yaklaşımı nedeniyle bu değişiklik iyi olacak. Çünkü Büyükşehir bizi destekliyor ve ‘balıkçı barınağı sizin’ şeklinde yaklaşıyor. Yıllık barınak kiralarının çok yüksek olması büyük sorun. Kiralarımızı Büyükşehir’in yardımıyla ödedik” dedi.  
 
YORUM EKLE
  YORUMLAR
 • servet - 22 Mayıs 2017 Pazartesi 21:25
  husamettin canbilen
  ispark tarabyada bu iş'e el attı..
  istedigi ucret özel marinalardan daha yuksek:))
 • hüsamettin canbilen - 06 Nisan 2017 Perşembe 14:27
  istanbul çevresindeki balıkçı barınakları balık istihsalinin haricinde herşey ile iştigal ediyorlar.Resmen değnekçilik yaparak teknelerden alınan bağlama ücretleri ile bir yaşam sürdürmekteler.Rantı yiyorlar.Balıkçılık bir meslek değil yaşam tarzı haline gelmiş durumda.Kooperatif başkanları ve ekibi makbuzsuz,faturasız veya hava parası olarak açıktan aldıkları paralarla tekne sahibi insanlarabağlamaya müsade ediyorlar.Güvenlik yok,su ,elektrik,hizmet vs yok sadece tekne sahipleri bağlamak için dünyanın parasını ödüyor.Araştırılırsa görülecek ki balıkçılık kooperatiflerinin günde 10 kg dahi balık satmadıkları oraya çıkacak.20-30 üyeli kooperatif en az 50-60 kg balık satması gerekir iken kayıt defterinde kaç kg satış var acaba???? kayıt ve muhasebe tutuyorlar mı? Yolsuzluk diz boyu.Artık bu soyguna bir dur demeli.İspark veya belediyeler olaya el atmalıdır.
DÖVİZ KURLARI
USD 4.7275     EURO 5.4833     IMKB 95057     ALTIN 192,737