LİMAN VE TERSANE İŞÇİLERİ EYLEM YAPTI

Hamburg'da liman ve tersane işçileri eylem yaptı

04 Nisan 2017 Salı 16:00 < DÜNYA
İşverenlerin yeni planları ve çıkışlara karşı düzenlenen eyleme 1000 civarında işçi katıldı. İşçiler, hem limanda hem de tersanede öğlen iş çıkış saatinde eylem yaptı. Eylemler işyerlerinin önünde başladı. Ardından eyalet parlamentosunun önüne kadar yürüyüş yapan işçileri Hamburg DGB Başkanı Katja Karger, Ver.di Sendikası Hamburg Bölge Yöneticisi Bertholt Bose, IG Metall Küste Başkanı Meinhard Geiken karşıladılar. AIR BUS, Lürssen, HHLA, Diehl ve bazı işyerlerinde sendikacılar ve temsilciler, DİDF Hamburg yöneticileri ve Hamburg Eyalet Milletvekili Deniz Çelik de eyleme katılarak destek verdiler.
İşverenlerin uyarıldığı eylemde ver.di Bölge Başkanı Bose ve IG Metall Kuzey Bölge Başkanı Geiken birer konuşma yaptılar.
Bose yaptığı konuşmada, sendikalarla işveren temsilcilerinin yer aldığı birlikte genellikle liman ve tersanelerin durumunu ve geleceğini sözde tartıştıklarını ifade ederek bu toplantılarda aldatıldıkları için bu birlikten ayrıldıklarını söyledi.
Geiken ise konuşmasında işverenlere ve hükümete seslenerek işyerlerinin Almanya içinde kalmasını talep ederek çağrıda bulundu. Farklı işyerlerinden gelen temsilciler de yaptıkları konuşmalarda dayanışma duygularını ifade ettiler.
Eyleme katılan bazı işçiler gazetemize yaptıkları açıklamada, sendikanın çok tutarsız davrandığına değinerek eleştirilerde bulundular. Sendika tutarlı olsa işverenlerin bu saldırılarını durdurabileceklerini vurguladılar.
 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • Aslan Gökdeniz - 10 Nisan 2017 Pazartesi 21:39
    Saygıdeğer Deniz gazetesi, Türk Denizcileri işsiz! Türk Denizcileri Türk gemilerinde iş bulamıyor! Türk Denizcilerini kimse kabul etmiyor, ne avrupa şirketleri nede başkaları! Ukrayna, Rusya, Gürcistan, Hindistan ve Filipinlerden gelen yabancı personel yüzünden Türk Denizcilerin iş bulamıyor! Denizci kardeşlerime sesleniyorum! Toplanalım miting yapalım, pankart açalım, bu düzeni protesto edelim. Türk Denizcileri dünya istatistiklerine göre Çin den sonra 2. Yerde sayı bakımından. Ama ne avrupa nede amerika şirketlerine kapı açık! Olan bizim yerli firmalarda yabancı personel çalıştırıyor. Yabancı Denizcilere Hayır! Ukraynalı Denizcilere Hayır! No to Ukrainian Seafarers!
DÖVİZ KURLARI
USD 4.7275     EURO 5.4833     IMKB 95057     ALTIN 192,737