HAKAN ŞEN, YÖNETMELİĞİ ÖVÜYOR AMA UYGULAMIYOR

Gemi adamları ve Kılavuz kaptan yönetmeliği için Bakanlığa yazdığı yazılarda övgüler yağdırırken, kendi nedense uygulamıyor

10 Ekim 2018 Çarşamba 13:50 < GÜNDEM
Hakan şen, daha önce de Med Marine isimli firmasında çalıştırdığı kılavuz kaptanları romörkör kaptanı göstererek inceleme geçirmesine rağmen yönetmelik dışı uygulamalarına devam ettiği görülüyor.

Hakan Şen, ticari menfaatleri için, bol miktarda kılavuz kaptanı çok kısa zamanda yetiştirmeye imkân veren, 10.02.2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren GEMİADAMLARI ve KILAVUZ KAPTANLAR YÖNETMELİĞİ’ne övgüler düzerken, bir yandan da bu Yönetmeliğe göre çok kısa zamanda yeterince iyi yetişemeyecek kılavuz kaptanların kaza yapmasından korktu!

Bu Yönetmelik, kılavuz kaptan olmak için yapılan stajlarda, staj sürelerini ve staj yapılacak gemi sayılarını düşürmüş, stajı tamamlayıp ehliyet aldıktan 4 yıl sonra büyük gemileri kılavuzlamak için kazanılan “Kıdemli Kılavuz Kaptan” şeklindeki tecrübeli kılavuz kaptan uygulamasına son vermişti.

Dünyadaki kılavuzluk uygulamalarına, IMO Kararlarına aykırı hükümler içeren, Kılavuzluğun temel ilkelerini ortadan kaldıran Yönetmeliğin iptali için, Türkiye’nin her yerinden kılavuz kaptanlar, Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği ve Uzakyol Kaptanlar Derneği tarafından Danıştay’da iptal davaları açılmış olup, devam etmektedir.

Danıştay’daki iptal davaları devam ederken, MedMarin’in patronu Hakan Şen, ticari menfaatlerine uygun olduğundan, Bakanlığa bu “Yönetmeliğin çok iyi olduğunu”, bu Yönetmelik sayesinde artık “tam olarak yetişmiş mesleğini bilen kılavuz kaptanlar yetişmesinin sağlanacağını” bildiren, Yönetmeliği öven, 03.07.2018 tarih ve MM/GOD/07-2018/022 sayılı bir yazı yazıp göndermişti..

Ancak ticari menfaatlerine uygun olan bu Yönetmeliğin, aslında dünyadaki ve daha önce Türkiye’deki tüm uygulamalara tamamen aykırı olduğunu bilen Hakan Şen, iş Yönetmeliğin uygulanmasına gelince büyük kaza olmasından korkarak, İskenderun Limanı’nda bu Yönetmeliğe göre (eskisinden çok eksik) staj yaptırtıp Kılavuz Kaptan Ehliyeti aldırdığı kişilerin yetersiz yetiştiğini düşünerek, onları gemilere kılavuz kaptan olarak göndermeye korktuğu görülüyor

Zirav yeni yönetmeliğin yetersizliğini bilen Hakan Şen, İskenderun Kılavuzluk Birimi’ne,  05.10.2018 tarih ve MM/GOD7 SİR 04-2018 sayılı yazısıyla, “görevbaşı eğitimlerini tamamlayarak hizmet vermeye başlayacak kılavuz kaptanlarımızın İskenderun Körfezine daha etkin uyum sağlamaları açısından baş pilotların koordinesinde tecrübeli kılavuz kaptanlarımızın eşliğinde gemilere hizmet vermeleri uygun görülmüştür.”şeklinde yazı gönderdi.

Bakanlığa gönderdiği yazıda Yönetmeliği öve öve bitiremeyen ve “kıdemli – kıdemsiz kılavuz kaptan ayrımının kaldırılması, kılavuzluk hizmet teşkilatları için de ayrı bir avantaj sağlamıştır” diye yazan Hakan Şen, bu sefer iş uygulamaya gelince kazalardan korkarak “yeni kılavuz kaptanların tecrübeli yani kıdemli kılavuz kaptanların yanında gemilere gönderilmesi” talimatını vermiştir.

Bir kılavuz kaptanın stajını tamamlayıp, sınavını verip ehliyet aldıktan sonra, gemilere “tecrübeli kılavuz kaptanların” yanında ikinci kez stajyer gibi gönderilmesi Türkiye’de ilk defa yaşanıyor

işte Hakan Şen'im Bakanlığa yazdığı övgü yazısı ve Med Merine'nin İskenderun kılavuzluk birimine yazdığı yazılar
resimlleri görmek için tıklayın


Med Merine 1      

Med Marine 3
YORUM EKLE
  YORUMLAR
 • Mehmet Hüsamettin canbilen - 11 Ekim 2018 Perşembe 19:48
  Yabancı dil ile ilgili Sn Hakan Şen 'in yorumu ilginç. Ülkemize gelen yabancı gemilere pilotluk hizmeti dışında turizm rehberi hizmeti vereceğimiz için yds 70 puan düzeyinde İngilizce'ye sahip olmamız gerekiyormuş. Peki soruyorum pilotlar turizm rehberii yapacak ise bunun için eğitim verdiniz mi? Sınavda türkiyenin Turistik yerleri ve arkeoloji si hakkında eğitim verdinizmi de benden gemi kaptanı ile sohbet etmemi istiyorsun?
  Pilot işini mi yapacak ? Yoksa Boğazlar ve Türk turizmi hakkında sohbet mi yapacak?
  Acaba tıp profesörü olacak hocalardan YDS kaç puan isteniyor? YDS 50 puan.
  Bilimsel konferans ve kongreye katılıp, gerekirse tebliğ sunacaklar 50 puan alacak ama işini 50 kelime ile yapacak kılavuz kaptan 70 puan?
  Peki VTS operatörleri niye 70 almıyorlar? Kaptan Pek çok soru soruyor değil mi?
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 222,831