HAKAN ŞEN VE BOĞAZ TRAFİĞİNDEKİ TEHLİKE

Kılavuzluk şirketi kurma çabası içine giren Hakan Şen Boğaz trafiğini tehlikeye mi atıyor? Kıyı emniyet ile Hakan şen bağlantısı ne?

20 Eylül 2018 Perşembe 10:09 < GÜNDEM
Denizcilik sektöründe hırsı ve garip ilişkileri ile tanınan Med Marine şirketinin patronu olan hakan şen yıllar önce de yaptığı gibi Med Marine firmasının tek başına kılavuzluk işine de girmesi için yeni bir çalışma başlattı.

Yeni çıkacak düzenlemeye uymak için, kadrosunda yeterli sayıda kılavuz bulundurmak için özellikle Kıyı Emniyet'in kadrosundaki kılavuzları istifa ettirerek kadrosuna almaya başladı. Ancak Kıyı Emniyeti Gn. Müdürlüğü’nden istifa eden kılavuz kaptanların yasal olarak, istifa tarihinden 16 gün sonra ayrılmaları gerekirken, Kıyı Emniyeti Gn. Müdürü Hızırreis Deniz'in, istifa dilekçesi veren kılavuz kaptanların istifalarını hemen kabul ederek Med Marin’de işe girmelerine yardımcı olması akıllara Hakan Şen ile Kıyı emniyet arasındaki ilişki nedir? sorusunu getiriyor.

Denizcilik sektöründe Hakan Şen'in bu Med Marine üzerinden tek başına kılavuzluk işine girmesi ile sektörde yayılan söylentilere göre Hakan Şen Ankara ile çook yakın kişilerle bu işe girmiş, ve bütün Türkiye'deki kılavuzluk işlerini med Marine alacakmış. Hakan Şen'i tanıyanlar bu söylentilerin palavra olduğunu biliyoruz, ancak Kıyı Emniyet genel müdürünün istifa eden kılavuzların hemen Med marine'de işe başlamasına izin vermesi bu söylentilerin içinde biraz gerçeklik var imajını yaratsa da, bize göre Hakan şen ile birlikte ancak görevden alınan bazı eski üst düzey bürokratlar olabilir dediler.

Hakan Şen neden heveslendi?
1996 yılında Denizcilik Müsteşarlığı’ndan önce İzmit Limanı’nda, 1997 yılında da İskenderun Limanı’nda “Kılavuzluk ve römorkör hizmetlerini” yapma izni alan “DEKAŞ – Med Marin Müşterek Teşebbüsü”nün 20 yıllık izni, diğer başka izin süreleri dolan teşkilatlar gibi sona erdi. Henüz yeni bir izin sözleşmediği yapılmadığı için Hakan Şen'in hevesi kabardı

İdare, taraflara yazdığı yazı ile yeni bir mevzuat çıkartılana kadar, izinlerinin uzatıldığını, yeni verilecek izinlerin ise çıkartılacak mevzuata göre verileceğini bildirdi.

DEKAŞ ile Med Marin’in, yıllar önce aralarında yaptıkları sözleşmeye göre “DEKAŞ’ kılavuzluk hizmetlerini” ve “Med Marin’in de römorkör hizmetlerini” vermesi kararlaştırıldı. Ancak hevesi kabaran, Med Marin, Kıyı Emniyeti Gn. Müdürlüğü’nün Boğazlarda çalışan personeli olan kılavuz kaptanları istifa ettirerek, DEKAŞ’la aralarındaki Sözleşmeye aykırı olarak, İskenderun’da istihdam etmeye başladı.

Bunun nedeninin ise , Med Marin’in DEKAŞ ile aralarındaki sözleşme bozulamayacaksa , DEKAŞ’ı taşeron durumuna sokmak  veya tek başına kılavuzluk hizmetleri izni almak istemesi gösteriliyor.

Med Marin, DEKAŞ tarafından kendisine çekilen “Med Marin’in kılavuz kaptan istihdam etmesinin aralarındaki Sözleşmeye aykırı olduğu” ihtarlarına rağmen, hız kesmeden Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden kılavuz kaptanlar almaya devam ederek bünyesine aldığı 30 kılavuz kaptanı İskenderunda istihdam etmeye başladı. 
Kıyı Emniyeti Gn. Müdürlüğü’nden ayrılan kılavuz kaptanların sayıca çokluğu Boğazlarımızdaki Kılavuzluk Hizmetlerinde aksama yaşanmasına yol açmaya başladığı görülür oldu

Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğünden 14 Eylül 2018 tarihli bir yazı ile liman başkanlıklarına gönderilen yazıda, son zamanlarda, İskenderun Limanı’nı ve Med Marin şirketini kastederek, “Kılavuzluk teşkilatlarının, ihtiyaç fazlası kılavuz kaptan istihdam ederek ihtiyaç fazlası atıl kapasite oluşmasına yol açtığı” ve aynı zamanda “Boğazlarda kılavuzluk hizmetlerinde zafiyet oluşmasına” yol açtığı belirtildi.

Ancak bu yazının, Med Marin’in İskenderun’da yeni kılavuzluk hizmeti izni almak için yeterli sayıda kılavuz kaptanı Kıyı Emniyeti Gn. Müdürlüğü’nden transfer ettikten sonra yayınlanması,  bu yazının  Med Marin’in patronu Hakan Şen’in isteği üzerine yazıldığı iddia edildi.

Bu arada bir süre önce, Med Marin’in patronu Hakan Şen’in, Kıyı Emniyet Gn. Müdürü Hızırreis Deniz ile birlikte hareket ederek, Boğazlardan geçecek birçok geminin römorkör almasını zorunlu kılan bir düzenleme yaptığı hatırlatıldı. Buna göre, Kıyı Emniyeti’nin elinde, Boğazlardan geçecek gemilerin alması zorunlu kılınan sayıda römorkör bulunmuyor. Bu düzenlemeyle, Kıyı Emniyeti Gn. Müdürü’nün Med Marin’le imzaladığı söylenilen bir anlaşma ile gemilere Hakan Şen’in şirketi Med Marin’den kiralayacağı römorkörler ile hizmet vereceği ve Med Marin’e haksız kazanç aktarılacağı belirtiliyor.
Hakan Şen'nin bu oyunlarının tutup tutmayacağı sektör tarafından ilgiyle bekleniyor
.
Hakan Şen Kimdir?
Bakırköy'deki evinden, Manhattan'daki öğrencilik yılları, ilk evliliği ve bu güne kadar ilişkilerini çok yakında sizler ile paylaşarak hakan Şen'i sizlere daha iyi tanıtacağız
YORUM EKLE
  YORUMLAR
 • Mert dorubir - 26 Eylül 2018 Çarşamba 17:20
  Doğru
  Acaba klavuzlarinmaasi özellıkle mi arttirilmiyor. Istifa etsinler diye uğraşan bir genel müdürleri olabilir mi?
 • Görünen köy klavuzu - 19 Eylül 2018 Çarşamba 21:05
  Bir klavuz kaptanın tecrübeli hale gelmesi için min 4-5 sene gerekmektedir.Yaşadığım tecrübeler bunu öğretti. Gemisini seven armatör devletten önce kendi çıkarı için bu soruna çare bulmak için sorunun çözüm ortağı olur.Sonuçta gemiler tapusu armatör de olan milli servettir.
  Ücretlerin çok aşağı düşmesini gözden kaçırıp, sadece Hakan Şen ile olayı açıklamak doğru yaklaşım olmaz. Dekas veya diğer klavuzluk firmalarından neden pilot transferi olmuyor?
  Cevap: zaten daha fazla para kazanıyorlar.
  İşin temelinde devlet firmasında çalışan kılavuz kaptanlar maaşları TL bazında ve aldıkları zam sadece TUIS'in zam oranında.
  Akla şu soru geliyor ; Neden THY ve TSK Hv.k.k pilotları iyi bir ücretle istihdam edilirken 15 milyon insanın yaşadığı İstanbul Boğazın daki Uzakyol kaptanı vd kendisinden 70 YDS ingilizce puanı istenen pilotlar 2200 usd gibi bir rakama çalıştırılmak zorunda bırakılıyor.
  Şu unutulmamalı ki;
  Bizler devletimizi ve ülkemizi seven insanlarız, içinden geçtiğimiz ekonomik kriz veya savaşta grev vs.araçlar ile hükümeti zorda birakmiyacak kadar erdem ve feraset sahibi insanlarız.
  Hakan Şen beyin planları bizi ilgilendirmez ama gerçekleri de perdelemiyelim. Istifalarin ana nedeni ekonomik sebepledir. Döviz kazanan bir şirket 120 kılavuz kaptan ile yılda 60 milyon usd kazanırken, pilotun 2200 usd vermesini neyle açıklarsanız.
  Bir hadis ile son vereyim yazıma;
  İşçinin alın teri kurumadan hakkını veriniz.
  Devlet olmanız kişilerin hak ettiği ücreti vermemenizi haklı kılmaz.
 • Mehmet hakyemez - 19 Eylül 2018 Çarşamba 14:32
  Esas tehlike Boğazlardan transfer edilen deneyimli KILAVUZ kaptanların yerine yeni yönetmelikle düşük standartla kılavuz kaptan olmuş deneyimsiz kılavuz kaptanların Türk Boğazlarında istihdam edilmesi çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Acaba İdare ve Kıyı Emniyeti yönetenleri bu konuda risk değerlendirmesi yaptılar mu?
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 222,831