HAZAR DENİZİ HUKUKİ REJİMİ

Ruhani: Hazar Denizi, kıyıdaş ülkelerin birlikteliğini güçlenme nedenidir

13 Ağustos 2018 Pazartesi 17:33 < DÜNYA
İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Hazar Denizinin Hukuki Konvansiyonunun imzalanmasını kıyıdaş ülkelerin birlikteliğinin artması için önemli adım olduğunu belirterek, ‘’İran, Kuzey ve Güney’de denilere yoluyla, ticaret ve ulaştırmanın gelişmesinde stratejik ve bölgesel rolünü ifa etmeye hazırdır’’ dedi.

Kazakistan’da düzenlenen Hazar Denizine kıyısı olan ülkelerin 5. Liderler Zirvesinde bir konuşma yapan Ruhani, ‘’Hazar Denizi bugün önemli ve stratejik bir bölge olarak, kıyısı olan ülkelerin dostluk, kardeşlik ve birliktelik merkezidir. Bu bölge günümüzde barış, istikrar, dostluk, iyi komşuluk ve ilerlemenin başarılı örneğine dönüşmüştür. Bu zirve de bölgede birlikteliğin artması için atılmış diğer bir adımdır ve bunu diğer adımlarla güçlendirmeliyiz’’ dedi.

Ruhani, Sovyetler Birliğinin dağılması sonrası kıyıdaş ülkelerin işbirliğinin Tahran Çevre Konvansiyonunun imzalanması ile başladığını ve bu adımın da 5 ülke arasında 25 maddelik ilk siyasi anlaşmanın imzalanması ile sonuçlandığını söyledi.

Ruhani, ‘’Bu tarihi oturumda, Hazar Denizi Hukuki Rejimi Konvansiyonun imzalanmasına şahit olacağız. Bu konvansiyonda, yabancı silahlı kuvvetlerin varlığının yasaklanması, Hazar Denizinde gemilerin sadece kıyıdaş ülkelerin bayrakları ile hareketi, kıyıdaş bir ülkeye saldırı için diğer ülkelerin topraklarının yasaklanması gibi ilkeler yer almaktadır’’ dedi.

Ruhani, ‘’Hazar Denizi kıyıdaş ülkelere aittir, yabancı ülkelere ait askeri üstlerin tesisi ve onlara tahsisi, yabancı savaş gemilerinin geçmesi ve transit taşımacılık yapması yasaktır’’ dedi.

Liderler zirvesi oturumuna İran, Rusya, Kazakistan, Azerbaycan ve Türkmenistan liderleri katıldı
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 222,831