İHRACATÇILAR DÜŞÜŞÜ HİSSETTİ

İhracatçılar düşüşü hissetti.

07 Nisan 2017 Cuma 15:17 < EKONOMİ / FİNANS
Fitch Ratings, bazı önemli petrol ihracatçısı ülkelerin hala düşük ham petrol fiyatlarının baskısını hissettirdiğini bildirdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada, petrol fiyatlarının gerilemeye başladığı Haziran 2014'ten bu yana yaklaşık 3 yıl geçmesine rağmen önemli petrol ihracatçısı bazı ülkelerin hala düşük fiyatlar nedeniyle mali bakımdan sıkıntı çektiği belirtildi.

Açıklamada, gelişmekte olan Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgelerindeki 14 ihracatçı ülkenin 11'inde petrol üretim maliyetlerinin ham petrol fiyatlarının üzerinde olduğu vurgulandı.

Söz konusu ülkelerin çoğunda harcama kesintileri, sübvansiyon reformları, petrol üretim seviyesini yükseltme gibi yollarla üretim maliyetlerinin geçen sene düşürüldüğü ancak bu yolların düşük petrol fiyatlarına göre gecikmeli uygulandığı kaydedildi.

Açıklamada, Nijerya, Angola ve Gabon'da artan kamu harcamaları nedeniyle bu ülkelerde 2017'de bütçe dengesinin 2015'e göre daha yüksek bir seviyede olmasının tahmin edildiği aktarıldı.

Fitch Ratings, ham petrol fiyatlarının bu sene varil başına ortalama 52,5 dolar olmasını öngörüyor

YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 4.8088     EURO 5.5992     IMKB 91703     ALTIN 189,301