İKİNCİ YÜZER LNG SANTRALİ BU AY SONU DEVREYE GİRİYOR

Türkiye’nin ikinci yüzer sıvılaştırılmış doğalgaz depolama terminali, bu ay sonunda faaliyete girecek. Dev gemi için Japon MOL şirketiyle anlaşma imzalandı.

02 Kasım 2017 Perşembe 15:24 < EKONOMİ / FİNANS

Türkiye’nin enerji arz güvenliğini garanti altına alacak, 263 bin metreküp sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) depolama kapasiteli ikinci yüzer sıvılaştırılmış doğalgaz depolama ve gazlaştırma terminali (FSRU) bu ay sonunda Akdeniz Bölgesi’nde faaliyete girecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında Türkiye’nin doğalgaz arz güvenliğini garanti altına almak isteyen Bakanlık, bu alanda önemli bir projeyi daha hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Geçen yıl sonunda Türkiye’nin ilk FSRU’sunun devreye alınmasının ardından, ikinci FSRU için BOTAŞ, yapılan görüşmeler sonucunda Japon MOL ile kiralama anlaşması imzaladı. Devyüzer terminalle Türkiye’nin her yıl artan doğalgaz talebinin karşılanmasının kolaylaştırılması hedefleniyor.

Söz konusu terminalle ayrıca dünyada hızla yükselen LNG piyasasının avantajlarıyla kaynak çeşitliliği sağlanmış olacak. Türkiye’nin ikinci FSRU terminali olacak 345 metre boyundaki gemi, toplamda 263 bin metreküplük yüksek LNG depolama kapasitesi nedeniyle tercih edildi. Tesis, doğalgaz sistemine günlük 21 milyon metreküpe kadar gaz basabilecek.

Türkiye’nin 2015’te 34 milyon metreküp olan LNG’den gazlaştırma kapasitesi, 2016 yılında Egegaz terminalindeki kapasite artışı ve Türkiye’nin ilk FSRU projesinin devreye alınmasıyla 64 milyon metreküpe çıkmıştı. İkinci FSRU ile de 117 milyon metreküpe çıkmış olacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, daha önce yaptığı açıklamada, “Yıl sonunda ikinci yüzer LNG terminalimizi devreye alacağız” demişti. Albayrak, bir taraftan doğalgazı yaymayı, diğer taraftan da arz güvenliğini garanti altına almaya çalıştıklarını belirtmişti.

YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.0715     EURO 6.8825     IMKB 92333     ALTIN 232,174