IMO'NUN 2019 TEMASI KADINLAR

IMO, 2019 Dünya Denizcilik Günü teması olarak "Denizcilik sektöründe Kadınları Güçlendirmek" olarak belirledi

30 Ağustos 2018 Perşembe 16:07 < DÜNYA
IMO Genel Sekreteri Kitack Lim'in önerisiyle, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), IMO Genel Merkezi'nde gerçekleşen 120. oturum toplantısında  “IMO, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SDG'ler) ulaşmaya yardımcı olmak için güçlü bir bağlılığa sahiptir ve kadınların hem kıyı, hem de denizaşırı seferlerde desteklemeye devam etmektedir. dedi 

“Bu tema IMO'ya denizcilik idareleri, limanlar ve denizcilik eğitim kurumlarında kadınların kariyer geliştirme fırsatları için tanımlandığı ve seçildiği bir ortamı teşvik etmek için başta SDG 5 olmak üzere SDG'lere ulaşmak için çeşitli denizcilik paydaşlarıyla çalışma fırsatı verecek. Lim, denizcilik alanında toplumsal cinsiyet eşitliği için bir konuşma yaptı.

Gemicilik tarihsel olarak erkek egemen bir endüstri olmasına rağmen, IMO endüstrinin ilerlemesine yardımcı olmak ve kadınların yirmi birinci yüzyıl beklentileriyle uyumlu bir temsil elde etmesine yardımcı olmak için uyumlu bir çaba harcıyor. Bu çalışma, IMO'nun otuzuncu yılında olan cinsiyet ve kapasite geliştirme programı ile odaklanmıştır.

1988'de birkaç denizcilik eğitim kurumu kapılarını kız öğrenciler için açtı. IMO, Denizcilik Sektöründe Kadınların Entegrasyonu olarak bilinen küresel bir programı başlatan Birleşmiş Milletler ihtisas ajanslarının öncülüğünü yapıyordu. Çeşitli aşamalardan geçirilerek, denizcilik sektöründe kadınlara yönelik denizcilik eğitimi ve istihdam olanaklarına erişimin sağlanması için alınan kararlarla, bir toplumsal cinsiyet boyutunu IMO'nun politika ve prosedürlerine dahil etmek için kurumsal bir çerçeve oluşturdu.

“Bugün IMO'nun yeni adıyla, Denizcilikte Kadınlar güçleniyor. Kadınları güçlendirmek, dünya çapında gelişmekte olan ekonomileri körüklemekte, büyümeyi ve gelişmeyi teşvik etmekte ve güvenli, güvenli, temiz ve sürdürülebilir nakliyat için çabalarken küresel denizcilik sektöründe hepimizin yararına çalışmaktadır ”dedi.

IMO'nun küresel eğitim enstitüleri, Dünya Denizcilik Üniversitesi (WMU) ve Uluslararası Denizcilik Hukuku Enstitüsü (IMLI) kadın mezunları bugün deniz yöneticileri ve karar vericiler olarak çalışıyor. 

Yeni kadın işe alımları cesaretlendirmede rol modelleri olarak olumlu bir etkiye sahiptir. IMO ayrıca, kadınlara toplumsal cinsiyete dayalı burslar aracılığıyla güçlenmesini desteklemektedir; gelişmekte olan ülkelerde denizcilik sektöründeki kadınlar için üst düzey teknik eğitime erişim sağlayarak. IMO, Afrika, Asya, Karayipler, Latin Amerika, Orta Doğu ve Pasifik Adalarında denizcilik sektöründeki kadınlara yönelik yedi bölgesel dernek oluşturulmasını desteklemiştir. Bu bölgesel ağlara erişim, üyelere cinsiyet sorunlarını tartışmak için bir platform sağladı; Dünya çapında deniz haberleşmesinin altın bir iş parçacığı ve IMO araçlarının daha iyi uygulanması. "Denizcilik sektöründe Kadınları Güçlendirmek" temasının seçimi, denizcilik programındaki IMO kadınlarına yenilenmiş bir odaklanma ve 2019 boyunca SDG 5'in hedeflerine ulaşılmasını sağlayacaktır. dedi
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.5009     EURO 6.2411     IMKB 92937     ALTIN 216,593