İNSANSIZ DENİZ SİSTEMLERİ'NİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında, insansız deniz sistemleri geliştirilmesine yönelik çok uluslu girişim için niyet beyanına imza attı.

04 Ekim 2018 Perşembe 18:00 < GÜNDEM
Hulusi Akar, Savunma Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere geldiği NATO Karargahı’nda NATO - Gürcistan Komisyonu Oturumu’nun ardından mevkidaşlarıyla aile fotoğrafı çektirdi. Bakan Akar, aralarında Almanya, ABD, İngiltere, Belçika, Danimarka, Hollanda, İspanya, İtalya, Norveç, Polonya, Portekiz ve Yunanistan’ın da bulunduğu insansız deniz sistemleri geliştirilmesine yönelik çok uluslu girişim için niyet beyanına imza attı. İmzalanan niyet beyanı, girişime katılan ülkeler arasında iş birliği yapma, personel görevlendirme ve standartları belirleme açısından hukuki zemin oluşturmayı amaçlıyor.

Çok uluslu girişimle ise bir taraftan NATO’ya kalitesi yüksek bir insansız deniz sistemi kabiliyeti kazandırılması amaçlanırken, diğer taraftan iş birliği sayesinde mali kaynak israfının engellenmesi öngörülüyor. İnsansız deniz sistemleri, robotik sistemlerin kullanımıyla birlikte harekat ortamında insan hayatına yönelik muhtemel riskleri azaltmayı hedefliyor. Milli Savunma Bakanı Akar, NATO’daki temasları sırasında Romanya Savunma Bakanı Mihai Viorel Fifor ile baş başa bir görüşme de yaptı.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 222,831