İSKENDERUN LİMANI'NA ULAŞIMDA 'ÇILGIN PROJE'

Amanos Tüneli Projesi” Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından 2018 yılı yatırım programına alındı.

18 Ocak 2018 Perşembe 10:37 < LİMANLAR
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) öncülüğünde yürütülen ve bölge için “Çılgın Proje” olarak tanımlanan “Amanos Tüneli Projesi”nin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından 2018 yılı yatırım programına alındığı açıklandı.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, projenin, bölgenin geleceği için çok önemli olduğunu söyledi.

Konukoğlu, “Bölge ihracatçılarının Akdeniz’e daha kısa sürede ulaşmasını sağlayacak ve bizim için ‘çılgın proje’ olan “Amanos Tüneli Projesi”nin, en kısa sürede tamamlanmasını bekliyoruz.”dedi.

Proje kapsamında birbiriyle bağlantılı 4 tünel bulunduğunu, otoyol bağlantılarının tamamlanmasıyla İskenderun Limanı’na ulaşımın ise Şahinbey-Polateli Organize Sanayi Bölgesi’nden 80, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nden ise 110 kilometreye kadar düşeceğini belirten Konukoğlu, şunları söyledi:

“Yeni bir sanayi ve ticaret aksı oluşturacak tünel projesi, bölge illerinin ihracatını bu kanal üzerinden İskenderun Limanı’na oradan da dünyaya ulaştırılmasını sağlayacak. Bu ise elde edilecek zaman ve maliyet tasarrufuna bağlı olarak rekabet gücünün artması anlamında büyük bir önem taşıyor. Hassa ilçesinin ekonomik gelişimini de sağlayacak olan bu proje sadece Gaziantep’in değil Kilis, Hatay, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Adıyaman, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin denize ulaşımını kısaltarak, bölgeyi denizle kucaklaştıracak ve ihracat kapasitesini artıracak.”
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6900     EURO 6.5803     IMKB 99199     ALTIN 223,923