İSTANBUL'A KRUVAZİYER YAT LİMANI İÇİN MÜJDELİ HABER

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan: İstanbul'a kruvaziyer yat limanı projesini başlatıyoruz

02 Kasım 2017 Perşembe 09:45 < EKONOMİ / FİNANS

Bakan Arslan katıldığı 3. Turizm Şurası'nda planlanan projelerden bahsetti. Arslan, İstanbul'a 6 büyük geminin aynı anda yanaşabileceği kruvaziyer yat limanı projesi başlatacaklarını açıkladı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı , Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 3. Turizm Şurası'nda yaptığı konuşmada, ulaştırmanın tüm sektörlerin lokomotifi olduğunu, ülkenin her yerinde insanların yaşam standardını yükseltirken, aynı zamanda da turistlerin hayatını kolaylaştırdıklarını söyledi.
Arslan, tüm bakanlıkların yaptıkları çalışmanın birbirinin tamamlayıcısı olduğunu ifade ederek, "'da yeni, büyük, denizi doldurmadan aynı anda 6 büyük geminin yanaşabileceği  projesini başlatıyoruz. Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle yapacağız. Aynı zamanda Yenikapı'dan nostaljik bir trenle Sirkeci Garı'na kadar da gelebileceği, o çevrede bir düzenleme de yapacağız. Sektöre ciddi katkı sağlayacak" diye konuştu.
Yat turizmini çok önemsediklerine işaret eden Arslan, 8 bin 500 olan yat bağlama kapasitesini, 18 bin 500'ün üzerine çıkardıklarını söyledi. Arslan, bin 695 yat bağlama kapasitesi olan 6 yat limanında inşaatın devam ettiğini ifade etti.
Arslan, kıyılarda 5 binin üzerinde yabancı bayraklı teknenin, Türk bayrağına geçtiğini ifade ederek, "Zaten toplam potansiyel de 6 bin olarak öngörülüyordu. Bu sektörde dışarıda çalışıyor gözüken 10 bin kişiyi de içeride çalışıyor hale getirdik ve bu da ciddi bir katkı" dedi.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 222,800